Yüksek Lisans Mülakatında Nelere Dikkat Etmeliyim?

0
3558

Yüksek lisans mülakatında nelere dikkat etmeliyim?

Yüksek lisans mülakatı başvuracağınız bölümle alakalı bilgilerin sorulduğu gibi aynı zamanda, üniversiteyi tanıma, bölümünüze hâkim olma, çalıştığınız kurum, yüksek lisans yapma gibi sorularında sorulacağı bir ortamdır.

Yüksek lisans mülakatında en önemli kriter sorulara vereceğiniz cevaplarda diksiyonunuzun düzgün, konuşmalarınızın net ve anlaşılır olmasıdır. Kendinize olan özgüveni yansıtmak için kendinizden emin olmalı ve bilginizde ısrar etmelisiniz. Ancak bu ukalalık veya çokbilmişlik seviyesine gelmemelidir.

Yüksek lisans mülakatına giyim, kuşam ve dış görünüşünüzle ne kadar çok önem verdiğinizi göstermelisiniz.

Yüksek lisans mülakatında kişilere hocam diye hitap etmeli, neden yüksek lisans yapma ihtiyacı duyduğunuzu ap açık belli edip komisyondaki kişileri ikna etmelisiniz.

Yüksek lisans mülakatında çelişkiler yaşamamalı, yüksek lisansın bir amaç olduğunu, askerden kaçma veya başka amaçsız sebepler için yapıldığı gibi istenmeyen durumlardan bahsetmemelisiniz.

Yüksek lisasn mülakatında siz sorulara ülke ile alakalı, dünya ile alakalı ve mesleğinizle ilgili sorulara cevap verecek durumda veya hazırlıkta olmalısınız. Genellikle mesleğiniz ve kurumunuzla alakalı sorulacak sorularda alacağınız yüksek lisans eğitiminin hayatınızda size ne gibi faydaları olacağı konusunda sorulacak sorulara hazırlıklı olmalısınız.

Ayrıca görsel zekâ, matematiksel zekâ, hafıza durumunuzu, dikkat kesilme ölçünüzü, diksiyonunuz, hitap tarzınızı, idealist kişiliğinizi test edecek farkında olacağınız veya olmayacağınız birçok soru sizlere sorulacağı için özgüven içinde elinizden geleni yapmalısınız.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim