Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

0
4383

Eskiden devlet kurumlarına girmek şimdiye göre daha basitti. Çünkü hangi kurum sınav açarsa isteyen onu tercih eder ve sınava girerdi ancak bu durumun aslında torpili de beraberinde getirdiği düşünülerek KPSS denilen bir sistem getirildi. Belki iyi olur diye düşünülürken de aslında işin içinden de çıkılmayacak bir sürecin başlatılmış olduğunu gördük. Çünkü girdiğiniz sınav neticesinde herkesin bu sınava girdiğini düşünecek olursanız ciddi bir puan almanızın da gerektiğini söyleyebiliriz. İşte zabıt katipliği de bu sınavdan etkilenmiş olan bir meslek gurubudur.  Aslında bunu daha öncesinde Adalet bakanlığı kendisi düzenliyordu ve sınav sonrasında mülakata giriyordunuz ve başarılı olursanız katipliğe atanıyordunuz.

Yeni sisteme göre zabıt katibi nasıl olunur? Derseniz aynen bahsettiğimiz gibi KPSS’ ye girersiniz bu sınavdan Adalet bakanlığının sizden istediği şartları yerine getirirseniz katiplik için başvurursunuz sonra sizi mülakata çağırırlar ve burada başarılı olanlar zabıt katibi olmaya hak kazanırlar. Peki Adalet bakanlığının aradığı zabıt katibi olmak için şartlar nedir?

ZABIT KATİBİ OLMAK İÇİN ŞARTLAR

  • Eğitim düzeyinizin en az lise ya da dengi bir okul mezunu olmanız.
  • Bilgisayar bildiğinize ve kullandığınıza dair resmi bir belge bu bir sertifika olabilir. Şu anda bu sertifikaları belediyeler ücretsiz olarak insanlara kursla veriyor.
  • Adli sicil kaydınızın temiz olması.
  • KPSS’ den aldığınız puanınızın en az 70 ve bunun üzerinde olması.

Eğer ki yukarıdaki şartları yerine getirmiş iseniz o zaman Adalet bakanlığının açıklayacağı mülakat tarihlerini yakından takip edebilirsiniz ve ilan edilen tarihte başvuru yapma hakkına sahipsiniz.

ZABIT KATİBİ MAAŞLARI

Zabıt katibi maaşları da sizin eğitim düzeyinize göre değişiklik göstermektedir. Alımlar lise ve dengi okullardan başlayarak üniversite düzeyine kadar gittiği için burada ister istemez maaş farkları da ortaya çıkacaktır. Ancak lisans mezunu yeni başlayan bir katibi ele alacak olursak yaklaşık olarak 2.160 TL civarında maaş almaktadır. Bu rakam evli ve çocuklu olduğunda ise 2,600 TL’ ye kadar dayanmaktadır. Sözleşmeli olarak görev yapan zabıt katibi ise yaklaşık olarak 2.050 TL maaş almaktadır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim