Zootekni Bölüm Tanıtımı

0
4238

Zootekni Nedir?

Zootekni diğer bir adıyla ziraat mühendisliği olarak bilinen, tarım ve hayvancılık konusunda araştırmalar yürüten bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı hayvan üretimi, beslenme, üretim istatistiği, hayvan bakımı kontrolü ve bu gibi çeşitli alanlarda görev alabilmektedir.

Zootekni Taban Puanları

Bölümle ilgili araştırma yaparken üniversitelerin taban puanlarına da bakmanız gerek. Zootekni Taban Puanları bağlantısını ziyaret ederek bölüme dair taban puan, tavan puan, kontenjan, fakülte, başarı sıralaması bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Zootekni Ne iş Yapar?

Bu bölümden mezun olan kişiler çalıştıkları bölgedeki hayvanların üretim ve beslenmesiyle ilgili çalışmalar yapmakta, bölgenin üretim verimini arttırmak için uğraşmaktadır. Bu sebeple de genellikle çalışan ve hayvan kontrolleri, tarım ve ürün problemleri, hayvan ıslahları, tesislerde üretimi geliştirecek projeler ve bu gibi genel konularla ilgilenirler.

Zootekni Alanında En İyi Üniversiteler Hangisidir?

Zootekni daha çok hayvancılık ve tarımsal faaliyetlere yönelik bir alan olduğundan genellikle bu alanlarda üretimin olduğu şehirlerde, devlet üniversiteleri bünyesinde eğitim vermektedir. MF-2 puanı ile öğrenci alan bu bölümün en yüksek başarı sıralamasını, konumu ve gelişmişliği ile Ege Üniversitesi (İzmir) alırken, Ankara Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi (Adana)  bu bölümün okunabileceği en iyi üniversiteler arasında yer alıyor.

Zootekni Mezunları Nerede Çalışabilir?

Zootekni mezunları için birçok farklı çalışma alternatifi bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

  1. KPSS ile atanarak, Tarım ve Kooperatif müdürlüklerinde, Orman Müdürlüklerinde, Köyişleri Bakanlığında ve bu gibi devlet kurumlarında memur olarak çalışabilmektedir. Bu bölümlerin ataması ise genellikle 76 ila 86 puan arasında kapatmaktadır.
  2. Özel hayvancılık, tarım ve araştırma merkezlerinde de zootekni uzmanı olarak iş bulabilmek mümkündür. Bu alanda proje geliştirme, verimlilik arttırma ve kontrol uzmanı olarak görev yapılmaktadır.
  3. Yem fabrikalarında, çiftliklerde, labaratuar çalışmaları yapan şirketlerde de zootekni uzmanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden de bu şirketlerde de bu alandan mezun kişiler pozisyon bulabilmektedir.
  4. Zootekni uzmanları gerekli sertifikalara sahip olduğundan dolayı kendi çiftliklerini kurabilme izinleri de vardır. Bu şekilde ekstra elemana ihtiyaç duymadan kendi üretimlerini gerçekleştirebilirler.
  5. Bölüm içerisinde çok sayıda uzmanlık alanı barındırmaktadır. Bu yüzden de yüksek lisans ve doktora ile bir alanda uzmanlık kazanarak akademisyenlik şansı bulunmaktadır.

Zootekni Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Devlet bünyesinde memur olarak çalışan zootekni uzmanları 3000 TL civarlarında bir ücret ile çalışmaya başlayabilirler. Bu ücret tecrübeye göre cüzi miktarlar artış gösterebilmektedir.  Özel sektörde ise başlangıç fiyatları 2000 TL’den başlarken, firma ve iş detayına göre maaşların miktarlarında değişiklikler gözlenebiliyor.

Zootekni Uzmanlığının Geleceği Var Mı?

Ziraat mühendisliği her ülkenin mutlak ihtiyaç duyduğu bir alandır. Fakat ülkemizde genellikle bu alanda bireyler uzman desteğini yok sayarak hareket edebilmekte, çiftliklerde gelişigüzel üretim sistemi uygulanabilmektedir. Daha profesyonel ve verimli bir üretim için zootekni uzmanlarına ülkemizde ihtiyaç vardır. Günümüzde sadece 15 üniversitede bulunan bu bölüm için mezun sayısı da diğer bölümlere oranla daha azdır, dolayısıyla rekabet daha azdır. Fakat ülkemizde iş bakımından düşünüldüğünde günümüz şartları bu alanda çalışacak kişiler için yeterli yetkinlik de değildir. Gelecekte ise bu durum değişeceği düşünülmektedir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim