2014’ün Üniversite Enleri

1
7410

Üniversitelerle alakalı 2014 yılına ait “en”leri bir arada topladık. Listede en başarılı üniversiteden en çok tatil yapan üniversiteye, en çok tıklanan üniversiteden en çok gezen üniversiteye kadar her şey var.

İşte liste;

1. En başarılı üniversite:  TÜBİTAK’ın hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksine göre en yenilikçi ve başarılı üniversitesi ODTÜ

2014-yili-universite-siralamasi

 

2. En çok ödenek ayrılan Üniversite: Üniversitelerin 2015 yılına ait bütçe ödenek teklif tabanları belli oldu. Listede İstanbul Üniversitesi 848,2 Milyon TL ile 748 Milyon TL ödenek teklifinde bulunulan TBMM’yi geride bıraktı. İstanbul Üniversitesi, kendisi için ayrılan ödenekte cumhurbaşkanlığı ödeneğini ikiye katlarken bir çok kuruma ayrılan ödenekten daha fazla ödenek alarak listede ilk sırayı almayı başardı.

en-cok-odenek-alan-universite

3. En çok gezen üniversite: 2013 yılından beri ücretsiz gezilerle binlerce öğrencisini gezdiren üniversite Gazi Üniversitesi. Kapadokya, Safranbolu, Eskişehir, İstanbul uğrak gezi yerleridir.

en-cok-gezen-universite

4. En pahalı üniversite: 2014 yılı eğitim programlarını art arda açıklayan üniversitelerin lisans ücretleri geçen yıla göre yüzde 10 ila 15 arasında arttı. Meslek Yüksekokulları’nda ücretler 10 bin liradan başlarken, lisans programlarında bu rakam 19 bin liradan başlayıp 55 bin liraya kadar çıkıyor. Buna göre Koç Üniversitesi’nde geçen yıl 36 bin 500 lira olan eğitim ücreti yeni dönemde 40 bin lira olacak.

en-pahali-universite

5. Sosyal Medyayı En iyi Kullanan Üniversite:

Facebook’ta 123.000 beğenisi, Twitter’da ise 57.000+ takipçisi bulunan Gazi Üniversitesi’dir.
sosyal-medyayi-en-iyi-kullanan-universite

6. Ulaşımı En Zor Üniversite:

Hacettepe Üniversitesi’dir. Elbette listeye farklı şehirlerde dağ başına konuşlanan üniversite seçebilirdik fakat he Ankara’da bulunması hem de ulaşım sorununun olmaması gereken bir şehirde olması münasebetiyle Hacettepe Üniversitesi’ni seçtik. 230’un kaldırılışı, metronun kalabalık oluşu, metrodan indikten sonra 2-3 KM’lik yokuş için aracın olmayışı… derken liste uzayıp gidiyor.

ulasimi-en-zor-universite

 

7. Yemeğin en ucuz olduğu üniversite: Marmara Üniversitesi’dir. Yemek ücreti 2014-2015 yılında sadece 1 TL’dir.

universite-yemekhanesi

 

8. En kalabalık üniversite: 94.858 öğrencisiyle İstanbul Üniversitesi’dir. İstanbul Üniversitesi’nin öğrenci sayısı Tunceli ve Bayburt’un nüfusundan fazladır.

universitede-okuyanlarin-sayisi

 

9. En iyi manzaralı üniversite: Üniversitelileri hak etmiştir efendim. Yüksek puan isteyen tüm bölümleriyle Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanmak zordur. Güney kampüsünde okuyorsanız işte böyle bir manzarası vardır.

en-iyi-manzarasi-olan-universite

 

10. En çok tıklanan üniversite sitesi: İki milyona yakın öğrencisi bulunan Anadolu Üniversitesi’nin sitesi şüphesiz en çok tıklanan üniversite sitesidir. Türkiye’ninse en çok tıklanan 258. sitedir.

en-cok-tiklanan-universite

 

11. En çok tatil yapan üniversite: Senelerdir yerini kaptırmayan ve ilerleyen senelerde de kaptırmayacak olan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi’dir. Çıkan olaylar sebebiyle her sene 5-15 gün arası okul tatil edilir. 2014-2015 senesinde fakülte çıkan olaylar sebebiyle bir aya yakın tatil edildi.

en-cok-tatil-yapan-okul

İçindekiler


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim