Aktüerya Bölüm Tanıtımı

1
4106

YKS ve TYT yorucu sınavlarının ardından sizi daha fazla heyecanlandıracak tercih ve seçimler olacaktır. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler hangi bölümü seçeceğim, daha önce bu bölüm kaç bin ile almış, hangi illeri yazmalıyım ve bunların arasından en önemlisi meslek seçimidir.

Sınavlara hazırlandığınız süreç yorucu geçmesine rağmen tercih döneminde dikkatli ve araştırmacı öğrenci kimliğinizi ön planda tutmalısınız. Hayallerinize doğru bir yol aldığınızdan öncelikle emin olmalısınız. Örneğin, KPSS puanları düşük olduğu için atama şansınızın yüksek olduğu bölümleri tercih ettiğiniz zaman eğitim ve öğretim sevginizi bitirebilirsiniz. Uzun yıllardır hayalini kurduğunuz bir bölümün tercih edilmesi daha mantıklıdır.

Babası, ablası, abisi ve ya akrabalarından sigortacılık şirketlerine heveslenen öğrenci arkadaşların tercih edeceği bölüm Aktüerya’dır.

Aktüerya Bölümü

Sosyal güvenlik kurumları, sigorta şirketleri, emekli sandığı, bağ-kur ve sosyal sigorta kurumlarında resmi olarak çalıştırılmak üzere eleman yetiştiren bir programdır. Aktüerya bölümünden mezun olan kişilere “Aktüer” unvanı verilmektedir.

Sigortacılık tekniği, yatırım ilişkileri, finansman, olasılık ve istatistik çıkarımlarına göre kar ve zarar ilişkilerini hesaplayan, tarife ve sigortaların teknik esaslarını hazırlamayı öğretir.

Aktüerya Bölümü Hangi Puan Türü İle Alım Yapıyor?

Aktüerya bölümünde eğitim ve öğretim görebilmeniz için lise ve ya dengi okullardan mezun diplomanız bulunması gerekir. Aktüerya bölümü ikiye ayrılmaktadır.

Aktüerya Bilimleri, SAY puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Aktüerya bölümü daha önce ilk bölümden alım yapsa da değişiklikle birlikte  SAY puan türünden öğrencilerini kabul etmektedir.

Aktüerya Taban Puanları bağlantısına tıklayarak üniversitelerin taban puan, tavan puan, kontenjan ve başarı sıralaması bilgilerine tablo halinde erişebilirsiniz.

Ülkemizde kısıtlı üniversite de Aktüerya bölümü bulunduğu için en küçük 247,005 en yüksek 370,345 ile öğrenci alımı yapılıyor.

Aktüerya bölümünde hangi dersler anlatılıyor?

Matematik, istatistik, sosyoloji, hukuk, insan kaynakları yönetimi, Pazar yönetimi, hayat sigortacılığı, sigorta sözleşmeleri, vergi mevzuatı, sosyal güvenlik teorisi gibi dersler anlatılır.

Öğrencinin bölümü bitirebilmesi için “Proje” yaptırılır.

Aktüerya bölümünü tercih edecek öğrencilerde bulunması gereken özellikler nelerdir?

Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin;

  • Dikkatli ve titiz olması,
  • Ayrıntılı işler ile uğraşmaktan sıkılmaması,
  • Güncel haberleri, olayları ve borsayı takip etmesi,
  • Finans olaylarına düşkün ve seven,
  • Analitik düşünce gücüne sahip olması,
  • Matematik alanında başarılı olması,
  • Ekip çalışmasına bağlı kalması gerekir.

Aktüerya bölümü çalışma alanları nerelerdir? Ne kadar maaş alır?

Aktüer olarak unvan kazanan kişiler sigorta şirketleri, emekli sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Resmi Sosyal Güvenlik Kurumlarında çalışabilir. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu her yıl denetmen yardımcısı almaktadır. 2018 yılı itibariyle 3.750 TL denetmen yardımcısı maaşı bulunmakta. Aktüerya mezunlarının denetmen yardımcısı olabilmeleri için KPSS’ye girip bölümüyle ilgili alanlardan iyi bir puan almaları gerekmektedir.

Sigortacılık alanında gerekli insan gücüne ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Aktüer olarak işe başlayan kişiler özel şirkette genellikle 2.000 TL ile işe başlarlar.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim