Sınavlar

ALES’ten başarılı olmanın yolları nelerdir?

ALES’ten başarılı olmanın yolları nelerdir?

Ales sınavı 120 sorudan oluşan bir sınav olup 150 dakikalık süre tanınmaktadır. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık şeklinde 3 ales puanı bulunmaktadır. Sosyal bilimler enstitüsünden bir bölümde yüksek lisans yapmak isteyene için genellikle Ales EA ve Ales Sözel, sayısal bir bölümden yüksek lisans yapılmak istendiğinde de Ales Sayısal puan türünden alım yapılmaktadır. Ales sınavında Sayısal puan hesaplanırken 80 matematik ve 40 Türkçe, Sözel puan hesaplanırken 80 Türkçe ve 40 matematik sorusu sorulmaktadır.

Ales sınavı zamanla yarışma sınavdır. 120 soru için 150 dakika verilse de bazı sorular mantık soruları gibidir. Sıkı bulmaca çözme gibi soruların matematiksel işlemlerle değil de görsel ve zihinsel işlemlerle yapılması gerekecektir. Bu yüzden mutlaka Ales matematik sorularının çözülmesi adına örnek Ales sorularına çalışılmalıdır. Geometrik şekillerle oldukça fazla olan matematik sorularına hazırlanırken, zekâ yarışması sorularına bakılmalı çözme yolları araştırılmalıdır.

Türkçe sorularında da yine mantık, düşünce ve zihinsel alıştırmalar yapılmaktadır. Bu yüzden mantığınızı iyi yürütmeli ve bolca kitap okumalısınız. Ales sınavında başarılı olmanın yolu zamana karşı verilen yarışta avantaj elde edilmesidir. Bu da bazı kolay matematik sorularının 25 – 30 saniyede yapılması ile mümkündür. Zira Ales sınavına girenlerin % 80’ inin en büyük sorunu yetiştirememek ve bazı soruları boş bırakmak veya son dakika yapılan atışlarla netlerin düşmesi durumudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu