Liste

Ankara Üniversitesi’nden Mezun Olmuş 22 Ünlü

Ankara Üniversitesi’nden Mezun Olmuş Ünlüler

Bünyesinde, Mülkiye, Hukuk Fakültesi, DTCF gibi önemli fakülteleri barındıran Ankara Üniversitesi, Türkiye’de siyaset, sanat ve bilim alanında ün yapmış bir çok kişinin üniversitesidir. Çok fazla siyasetçinin mezun olduğu üniversitede listeyi kısa tutmak için bazılarını almadık. İşte Ankara Üniversitesi’nden Mezun Olmuş 22 Ünlü

1. Deniz Baykal: 8 dönem milletvekilliği ve bir dönem de CHP Genel Başkanlığı yapmış Deniz Baykal, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-1

 

2. Ekmeleddin İhsanoğlu: CHP ve MHP tarafından çatı aday olarak cumhurbaşkanı adayı gösterilen İhsanoğlu doktorasını Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde tamamlamıştır.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-2

 

3. Bülent Arınç: Beş dönem AKP milletvekilliği yapan Arınç, meclis başkanı, başbakan yardımcılığı görevinde de bulunmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-3

 

4. Ahmet Necdet Sezer: Türkiye’nin 10.Cumhurbaşkanı olan Sezer, ayrıca Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevinde de bulunmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-4

 

5. Erdal İnönü: SDP Genel Başkanlığı yapmış, İsmet İnönü’nün oğlu olan Erdal İnönü Ankara Üniversitesi Fizik-Matematik bölümü mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-5

 

6. Selahattin Demirtaş: HDP Eş Başkanı Demirtaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-6

 

7. Mevlüt Çavuşoğlu: Avrupa Birliği Bakanlığı görevinde bulunmuş, şuan da Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Çavuşoğlu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-7

 

8. Can Dündar: Belgesel deyince aklımıza gelen birkaç isimden biri olan Gazeteci Can Dündar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-8

 

9. Halil İnalcık: Ünlü Türk tarihçisi Halil İnalcık, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ bölümü mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-9

 

10. Cemal Süreya: Asıl adı Cemalettin Seber olan ünlü şair Ankara Üniversitesi İktisat ve Maliye bölümü mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-10

 

11. Sezai Karakoç: Genellikle Mona Roza şiiriyle tanınan ünlü şair Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-11

 

12. Engin Akyürek: Yabancı Damat, Karayılan, Fatmagül’ün Suçu ne?, Bir Küçük Eylül Meselesi başta olmak üzere birçok dizi ve filmde oyunculuk yapan Akyürek, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-12

 

13. Mesut Yılmaz: Bir dönem Başbakanlık görevinde bulunan Anavatan Partisi Genel Başkanlığı yapmış Mesut Yılmaz, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye bölümü mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-13

 

14. İhsan Doğramacı: YÖK’ün ilk başkanı olan Iraklı Türkmen akademisyen, 2010 yılında kaybettiğimiz İhsan Doğramacı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doçent ve profesör olmuştur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-14

 

15. İlber Ortaylı: Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ünlü Türk tarih profesörü İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi tarih bölümü mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-15

 

16. Sadullah Ergin: 2011-2013 yılları arasında Adalet Bakanlığı görevinde bulunan Ergin, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-16

 

17. Haluk Levent: 4 farklı üniversitede kısa zamanda öğrencilik yapmış ünlü Türk rock şarkıcısı Haluk Levent, Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-17

 

18. Ahmed Arif: Asıl adı Ahmed Önal olan ünlü şair Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümü mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-18

 

19. Ahmet Taner Kışlalı: Türk siyasetçi, öğretim görevlisi, yazar 1999 yılında arabasına konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti. Kışlalı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-19

 

20. Ataol Behramoğlu: Ünlü yazar, şair Ataol Behramoğlu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-20

 

21. Nihat Hatipoğlu: Televizyon kanallarında özellikle Ramazan ayında dini programlarla tanıdığımız Hatipoğlu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-21

 

22. Suat Kılıç: 2011-2013 yılları arası Gençlik ve Spor Bakanlığı yapan Samsun milletvekili Kılıç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.
ankara-universitesinden-mezun-olmus-unluler-22

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Senin gibi gerikafalılar yüzünden ülke gelişmiyor

  2. saydığın isimler kıymetli isimler ancak senin bu kadınları tanıyor olman, onları ünlü yapmaz.
    şu salak fenimist rollerinden çıkmanızı öneririm.

  3. AÜ DTCF den mezun olmuş hiç bir ünlü kadın yok mudur. Yine erkekleri doldurmuşsunsuz buraya. Muazzez ılmiye Çığ mesela, Prof. Dr. Neriman Samurçay, Prof. Dr. Birsen Gökçe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu