Bilgisayar Programcılığı Bölümü Tanıtımı

1
10803

Yaşadığımız döneme teknoloji dönemi ya da teknoloji çağı deniyor. Gelecek teknolojik gelişmelerin ardında inşa oluyor. İşte bu nokta ülkemizde ki üniversiteler yoğun bir şekilde teknolojik uygulamaları, cihazları programlayabilen, geliştirebilen ve girişimci ruha sahip insanlar yetiştirmeye çalışıyorlar. Bu yüzden ülkemizde üniversitelerin Bilgisayar Programcılığı bölümü son dönemlerde oldukça rağbet görmektedir. Bu yazımızda üniversitelerin Bilgisayar Programcılığı bölümünü düşünen adaylara bu bölümün ne olduğunu, bölüm puanları ve bölümün geleceği hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri topladık.

TYT gibi uzun süren bir maratondan sonra sıra geldi bölüm ve meslek tercihlerine. Hayatınızın dönüm noktası olan bu seçim sırasında çok doğru tercihler yapmalı ve araştırmacı bir aday olmalısınız.Seçiminiz Bilgisayar Programcılığı bölümü ise bu bölüm hakkında en doğru bilgileri bizden öğreneceksiniz.

Bilgisayar Programcılığı Taban Puanları bağlantısına tıklayarak bölümün taban puan, tavan puan, başarı sıralaması ve kontenjan bilgilerine tablo halinde ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünün Amacı Nedir ?

Bilgisayar programcılığı bölümü iş hayatının ve toplumsal yaşamın sorunlarıyla ilgili bilgileri toplama ve toplanan bu bilgileri işlemeye yönelik ve ortada bir sorun varsa ve bu sorun için çözüm üretebilecek ve bu sorun için algoritmalar ,programlar geliştirebilecek nitelikli elemanlar yetiştirmek bu bölümün amaçları arasındadır.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünde Ne Gibi Dersler Var, Neler Öğretiliyor ?

Bilgisayar programcılığı bölümünde temel olarak ilk yıllarda size Matematik, Temel İngilizce, Başlangıç seviyesinde programlama eğitimi ve görsel tasarım eğitimleri, bilgisayar donanımları ile ilgili dersler verilmektedir. İleri ki yıllar da ise bu derslerin ağırlıkları artmakta ve görsel programlama dersi, veritabanı programlama, kullanma, görsel animasyon gibi ileri düzey programlama teknikleri konusunda eğitim göreceksiniz. Seçtiğiniz üniversiteye bağlı olarak seçmeli dersler de çeşitli dersler alabilirsiniz. Bunlar; Android Geliştirme ve Programlama, Masaüstü Uygulama Geliştirme ve Uygulama, Web Programlama gibi birçok seçmeli dersler ile Bilgisayar Programcılığı bölümü sizi teknik anlamda nitelikli birer birey olarak üniversiteden mezun olmanızı sağlayacaktır.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü İçin Gerekli Nitelikler Nelerdir ?

Bu alanda eğitim görmek isteyen adaylar öncelikle temel düzeyde matematik konusunda iyi olmaları gerekmektedir. Problem çözme ve ortada ki problemi çözebilmek için fikirler üretebilmek gerekiyor. Çünkü; Bilgisayar programcılığı demek problemlere çözüm üretebilmek demektir. Bu yüzden iyi analiz yapabilmeli ve yaptığınız analizin en ince ayrıntısına kadar bilgisayar diline dökebilme yeteneğine sahip olması gereklidir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunları Üniversite Sonrası Ne Gibi Bir Ünvan Kazanıyor ve Yapabilecekler İşler Nelerdir ?

Bu bölümden mezun olan öğrenciler mesleki anlamda kazandıkları ünvan “Bilgisayar Program Teknikeri” olmaktadır. Yapabilecekler işler ise mezun olan öğrencinin tercihine bağlı bir şeydir. Bölümden mezun olduktan sonra bilgisayar programcılığı yapmak zorunda değilsiniz, bu bölümün alt kısımlarını da yönelebilirsiniz. Örneğin; mobil programlama veya masaüstü uygulama geliştiricisi olabilirsiniz.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünü Bitirdikten Sonra DGS (Dikey Geçiş Sınavı) İle Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilirim ?

Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun oldunuz ve ancak daha fazlasını öğrenmek ya da bu alanda daha farklı bir bölümü geçiş yapmak isteyebilirsiniz. İşte DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile bilgisayar programcılığı bölümünden geçiş yapabileceğiniz bölümler listesi:

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
 • Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği
 • Bilgisayar – Enformatik
 • Bilişim Sistemleri Mühendisliği
 • Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
 • Fizik
 • İstatistik
 • Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
 • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
 • Matematik-Bilgisayar
 • Meteoroloji Mühendisliği
 • Bilgisayar Bilimler
 • Uzay Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
 • Bilgisayar Programcılığı (İnternet)
 • Bilgisayar Programcılığı (Mobil)

Bilgisayar Programcılığı Bölümünün Meslek ve İş Anlamında Önemi Nedir ? İş İmkanları Nelerdir ?

Bölüm ile ilgili bilgiler vermeden önce sizlere yaşadığımız dönemin bir teknoloji dönemi olduğunu ve artık neredeyse her şeyimizi teknolojik aygıtlar üzerinden yaptığımızı düşünürsek bu aygıtları programlayan, geliştiren taraf olmanın tam zamanıdır diyebilirim. Ülkemizde yeni yeni bu bölümün değeri anlaşılmakta ve teknolojik cihazlar üretebilen, bunları programlayabilen insanlara ihtiyaç olduğunu ülkemiz yeni anlıyor diyebiliriz. Bu bölümden mezun olmak ve iş bulmak tamamen sizin niteliğinize ve çalışma isteğinize göre değişecektir.

Bilgisayar Programcılığı bölümünü tercih ettiğiniz de geleceğin kapısına bir adım atmış olursunuz. O kapıdan içeri girebilmek ve ötesine geçebilmek tamamen sizin azminize ve becerinize bağlıdır.

Okul ve iş hayatınızda başarılar dileriz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

 1. Bilgisayar programcılığı(internet) ile bilgisayar programcılığı arasında nasıl bi fark var? İkisi ayrı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim