Birinci Öğretim ve İkinci Öğretim Arasındaki Farklar

0
8941

Örgün öğretim, öğrencilerin diliyle birinci öğretim üniversitelerde gündüz vakti verilen eğitimi tanımlamaktadır. İkinci öğretim ise nispeten örgün öğretim öğrencilerine göre daha geç saatlerde eğitim görmektedir.

Esasen eğitim düzeyinde örgün ve ikinci öğretim arasında çok fazla fark bulunmuyor. Hatta bazı üniversitelerde ikinci öğretim öğrencileri ile örgün öğretim öğrencilerinin ders saatleri birbirine çok yakın. Bazı üniversitelerde ise ikinci öğretim dersleri akşam 22.00’a kadar devam etmekte. Gelin hep birlikte bu farkları detaylı olarak inceleyelim.

1.ÖĞRETİM VE 2.ÖĞRETİM FARKLARI

1- DERS SAATLERİ

Örgün öğretim yani birinci öğretim öğrencilerinin dersleri genellikle 08:30’da başlamakta son derslerini ise 15:00’da almaktadır. Bu saatler üniversitelere göre değişiklik gösterebilir. İkinci öğretim öğrencilerinin dersi ile 13:30’da başlayıp kısmi olarak 22:00’a kadar devam edebilir. Ders saatleri arasında örnekte verdiğim gibi uçurum olmaz. Yani saat 13:30’da girip 22:00’a kadar okulda kalmazsınız.

2- HARÇ ÜCRETLERİ

Birinci ve ikinci öğretim öğrencileri arasındaki en önemli temel fark harç ücretleridir. Birinci öğretim öğrencileri harç ücreti ödemezken ikinci öğretim öğrencileri harç ücreti ödemektedir. 2018 harç ücretleri bağlantısına tıklayarak güncel harç ücretlerine bakabilirsiniz.

3- EĞİTİM FARKLARI

İkinci öğretim öğrencileri harç ücreti dışında “üvey evlat muamelesi” görmüyor. Derslerine birinci öğretim hocaları da girmekte. Yani birinci öğretim öğrencilerine PROF. girerken ikinci öğretim öğrencilerine YARD. DOÇ. göndermiyor üniversite yönetimi.

4- DİPLOMA FARKI VAR MI?

İkinci öğretim öğrencileri mezun olduklarında diplomalarında “ikinci öğretim mezunu” tarzı herhangi bir ibare bulunmuyor. Örgün öğretim diplomaları neyse ikinci öğretim öğrencilerinin diplomaları da aynı şekilde verilmekte.

5- KAMPÜS-DERSLİK FARKLILIKLARI VAR MI?

İkinci öğretim öğrencileri de aynı kampüste ve aynı dersliklerde eğitim görmektedir.

6- YEMEK

İkinci öğretim programlarının bulunduğu fakültelerde “eğitimde eşitlik” ilkesi gereğince öğrencilere ders saatlerine uygun bir saat aralığında yemek verilmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim