Haberler

Birinci Öğretim ve İkinci Öğretim Arasındaki Farklar

Birinci Öğretim Nedir?

Örgün öğretim, öğrencilerin diliyle birinci öğretim üniversitelerde gündüz vakti verilen eğitimi tanımlamaktadır. Bazı üniversitelerde örgün öğretim öğrencilerinin ders saatleri akşam vakti de olabilmektedir. Bunun için herhangi bir saat sınırlaması olmamakla birlikte birinci öğretim öğrencilerinin dersleri genel olarak 09.00-16.00 arasındadır.

İkinci Öğretim Nedir?

İkinci öğretim ise derslerin birinci öğretime nispeten daha geç saatlerde görülmesidir. İkinci öğretim öğrencilerinin dersleri genellikle 13.00-22.00 arasında yapılmaktadır.

Üniversite tercihi yapacak öğrenciler genellikle birinci öğretime odaklanmakta. Haliyle bu durumda aynı üniversitenin ikinci öğretim bölümü daha düşük puanla kapatmaktadır. Gelin hep birlikte birinci öğretim ve ikinci öğretim farklarını inceleyelim

Birinci Öğretim ve İkinci Öğretim Arasındaki Farklar Nelerdir?

1- Ders Saatlerinin Farklı Oluşu

Birinci öğretim öğrencilerinin dersleri genellikle 09.00’da başlar. Son dersleriyse en geç 16.00’da biter. Bu saatler üniversiteler arası farklılık göstermekle birlikte genel olarak bu şekildedir.

İkinci öğretim öğrencilerinin dersleriyse genellikle 13.00’de başlar. Son dersleriyse en geç 22.00’da biter. Ek olarak YÖK tarafından belirlenen yönetmelikte ikinci öğretim öğrencilerinin hafta sonları da ders görebileceği yazmaktadır. Nadiren de olsa hocaların inisiyatifine bağlı olarak ikinci öğretim öğrencileri hafta sonları da ders görebilir.

2- Harç Ücretleri

Birinci ve ikinci öğretim öğrencileri arasındaki saat farkından sonra en önemli fark harç ücretleridir.

Birinci öğretim öğrencileri bölümlerinin normal yılı boyunca harç ücreti ödemezler. Ancak okulunu uzatan öğrenciler uzattıkları dönem kadar birinci öğretim öğrencileri için belirlenen harç ücretini ödemek zorundadır.

İkinci öğretim öğrencileriyse hem güz hem de bahar döneminde harç ücreti öderler. üniversite harç ücretleri bağlantısına tıklayarak güncel harç ücretlerine bakabilirsiniz.

3- Eğitim Farkı

Birinci ve ikinci öğretim öğrencilerinin ders saati ve harç ücreti dışında bir farkı bulunmamaktadır. Hatta bazı öğrenciler gündüz vakti part-time çalışmak istedikleri için bilinçli olarak ikinci öğretimi tercih etmektedir.

1 ve 2. öğretim öğrencilerinin gördüğü dersler aynıdır. Hatta hocaları da aynıdır. Eğitimsel olarak yorumlaya yaparsak ikinci öğretim öğrencileri “üvey evlat muamelesi görmez.” Her iki öğretimin öğrencilerine de istisnalar haricinde aynı öğretim görevlileri girer.

4- Diploma Farkı

İkinci öğretim öğrencileri mezun olduklarında diplomalarında “ikinci öğretim mezunu” tarzı herhangi bir ibare bulunmuyor. Örgün öğretim diplomaları neyse ikinci öğretim öğrencilerinin diplomaları da aynı şekilde verilmekte.

5- Kampüsteki Haklardan Yararlanma

İkinci öğretim öğrencileri de birinci öğretim öğrencileriyle aynı dersliklerde eğitim görmektedir. Bununla ilgili bir ayrımcılık söz konusu değildir.

6- Yemek

İkinci öğretim programlarının bulunduğu fakültelerde “eğitimde eşitlik” ilkesi gereğince öğrencilere ders saatlerine uygun bir saat aralığında yemek verilmektedir.

İkinci öğretimden birinci öğretime geçiş ile ilgili tüm detayları sizin için inceledik. Merak ettiklerinizi bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Tercih yaptığın bölümlerin yanında parantez içinde (İÖ) yazanlar ikinci öğretim

  2. Ben birsey sormak istiyorum birinci veya ikinci ogretim universite bolumlerinde mi oluyor yani nasil belli oluyor ben ek tercih yapacagim tercihlerimde nasil anlayacagim birinci mi ikinci mi bir aciklama getirirmisiniz lutfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu