Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölüm Tanıtımı

3
7942

Eşit Ağırlık puan türüyle öğrenci alımı yapan, kaptanlık ile sıkça karıştırılan ve Denizcilik – İktisat Fakülteleri adı altında eğitim veren Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü, az sayıda üniversitede yer alan yeni bölümlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu konumuzda sizlere bu yeni bölüm hakkında araştırmalar yaparak elde ettiğimiz bilgilerden derlediklerimizi aktaracağız;

Deniz İşletmeleri Yönetimi Nedir?

Denizcilik alanında finansalar işlemleri yapan, taşımacılık ve gemi planlarını yöneten ve çalıştığı şirketin kar planlamasını yapan kişiler yetiştiren bir programdır. Bu programda amaç denizcilik alanında verilen hizmetlerden en iyi verimin alınabilmesi için planlamalar yapan bireylere duyulan ihtiyacın giderilmesi için gerekli eğitimi almış ve finansal konularda uzmanlaşmış kişiler yetiştirmektir.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Taban Puanları bağlantısına tıklayarak üniversitelerin taban puan, tavan puan, kontenjan ve başarı sıralaması bilgilerine tablo halinde erişebilirsiniz.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Eğitimi Veren En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Bu alanda eğitim veren üniversite sayısı oldukça az olup sadece 4 üniversitede bu bölüm okutuluyor. 3 Devlet üniversitesi ve 1 özel üniversitede okutulan bu bölüm için en iyi üniversite İzmir (Dokuz Eylül Üniversitesi) olarak gösteriliyor. Eğitim kadrosu, jeopolitik konumu ve üniversite ismiyle dikkat çeken bu kuruma en büyük rakip ise İstanbul’da yer alan, denizcilik alanındaki bölümleri ile dikkat çeken özel Piri Reis Üniversitesi bulunuyor.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Mezunlarında Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Mezun olduktan sonra rahatlıkla iş bulmak isteyen denizcilik işletmeleri mezunları için bazı nitelikler gerekebiliyor. Bunlar;

  • Ana dile ek en az bir yabancı dil (Tercihen İngilizce)
  • Finansal konulara hakim, iyi bir matematik bilgisi
  • Teknik terimlere hakim ve iyi bir staj deneyimi
  • Yüksek bir not ortalaması

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bu bölümden mezun olan kişiler için çalışma alanları kısıtlı olurken, devlet bünyesinde çalışmak isteyenler için Ulaştırma Bakanlığında açılan kadrolarda iş imkanı bulunabilirken, özel sektörde taşımacılık ve limanlarda bu bölüm mezunlarına dair pozisyonlar bulunabiliyor.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Mezunları Ne Kadar Maaş Alır

Denizcilik sektöründe maaşlar, diğer sektörlere oranla biraz daha dolgundur. Bu yüzden de bu alandan mezun olan kişiler için maaşlar biraz daha iç açıcı olacaktır. Genellikle iyi bir şirkette başlayan kişiler için maaşlar 3000 TL civarında olmaktadır. Ancak kişinin deneyimleri ve niteliklerine göre maaşlarda ciddi bir artış gözlenmektedir.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümünün Geleceği Parlak Mı?

Bu bölüm için ülkemizde 4 adet eğitim kurumu bulunmakta ve mezun sayısına bakıldığında rekabetin oldukça az olduğu gözlenmektedir. Her alanda nitelikli bireylerin arandığı göz önünde bulundurulduğu takdirde bu alanda kendini geliştireceğini düşünen kişiler için bu bölümün geleceği parlak diyebiliriz. Ancak bu sektörde nitelik oldukça önemlidir. Bu yüzden de bölümünüzü bitirmeden önce kendinizede yatırım yapın.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

3 YORUMLAR

  1. Bu sene debizcilik isletmeleri yonetimi bolumu 5 üniversite de daha aciliyor 4 yıl sonrasi icin hala önü acik bir meslek olarak bakabilir miyiz

  2. Eşref merhaba. Bölüm dersleri haricinde bölümünüzle alakalı ek çalışmalar yapın. Ayrıca yabancı dilinizi geliştirin. Kendinize yatırım yapından kastım budur. Başarılar dilerim.

  3. Merhaba,
    Bölümünüzü bitirmeden önce kendinizede yatırım yapın derken neyi kastettiğinizi anlatır mısınız ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim