Sınavlar

Doktora yapmak için gereken şartlar nelerdir?

Doktora yapmak için gereken şartlar nelerdir?

Doktora yapmak için bazı gerekli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağladığınıza dair beyan ve belgelerle birlikte doktoraya başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Peki, nedir bu şartlar?Doktoraya başvuru yapabilmek için mutlaka Ağırlıklı Lisansüstü Eğitim Sınavı ( ALES ) puanınızın olması gerekmektedir. Başvuracağınız bölüme göre EA, Sözel veya Sayısal ALES puanınız en az 70 olmalıdır. Ales’ in bir ön şart olduğunu ve Doktoraya başvuruda üniversiteden üniversite farklılık göstermekte olup % 15 – 40 arasında etki ettiğini söyleyebiliriz.

Doktora yapmak için mutlaka YDS yabancı dil puanı gereklidir. Üniversiteler arasında farklılık gösteren YDS puanı alt taban uygulamasında genellikle üniversiteler 65 – 80 arasında YDS puanı ön şartı istemektedir. YDS sınavı ayda bir yapılıp alınan puan 3 yıl geçerlidir.

Lisans mezunu olan kişilerin yüksek lisans yapmadan doğrudan Doktoraya başvurmaları esnasında üniversiteler 4 üzerinden en az 3 veya 3,50 lisans ortalaması puanı istemektedirler.

Yüksek lisans mezunların doktoraya başvurması esnasında üniversiteler en az 3.00 lisansüstü diploma not ortalaması istemektedirler.

Doktoraya başvuru esnasında ilgili üniversitelerden veya farklı yerlerden alınacak referans mektupları doktoraya başvuruda oldukça faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sevgili yaren bu ülkede herşey olur dierim ama o kadar da değil

  2. Tabii ki ülkemizde mümkün. Hatta bırakın lise mezununu ilkokul okumadan bile direk doktora yapabilirsiniz. Eğitim hayatınızda başarılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu