E-fatura olmazsa ne olur?

0
3717

İşletme sahiplerinin 2013 yılından itibaren (zorunluk kapsamında olanlar) elektronik fatura sistemine geçiş yapmaları gerekiyor. Bu tarihten sonra zorunluk kapsamında olup sisteme geçiş yapmayan firmalar Vergi Usul Kanununun ceza hukukuna tabii tutulmaktadır. Sistem, hayata geçtiğinden bu yana birçok yönden avantaj sağlamaktadır. Şirketlerin her yıl fatura için harcadıkları onca paranın heba olmasından kurtulması bir yana elektronik ortamda daha hızlı işlem yapılması sayesinde ciro da daha hızlı dönmektedir.

Mesela bazı şirketler müşterilerine bir hizmet sunduklarında veya mal/ürün sattıklarında müşteri faturasını görmek ister. Uzak bir müşteri olması durumunda faturanın müşteriye ulaşması bir hayli zaman alır bu da hizmeti sunan şirketin ödeme almak için beklemesine neden olur. Ama elektronik fatura sistemlerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Bilgisayar ortamında anlık olarak kesilen faturalar aynı hızda müşterinin belirlediği e-posta adresine gönderilir böylelikle müşteri de şirket sahibi beklemek zorunda kalmaz ve ödemesini daha kısa sürede tahsil etmiş olur. Bir de işin yasal boyutu da bunu gerektiriyor.

2013 yılında hayat geçirilen ve zorunluk kapsamında yer alan şirketlerin e-fatura sistemine geçiş yapmamaları, idari para cezasına çarptırılmalarına neden olmaktadır. Yani her anlamda firmaların sisteme dâhil olmaları kaçınılmazdır. Tabi bir de işin sağlık boyutunu da düşünmek gerekiyor. İnsana hayat veren ve nefes aldıran ağaçların katledilmesinin önüne geçmek adına da sisteme geçmenin daha etik bir davranış olduğunu söylemek gerekiyor.

E-fatura neden avantajlıdır?

Maliyetler, şirketler için önemli detaylardır. Bazen gözden kaçırılan küçük maliyetler bir araya geldiğinde şirketin büyük bir cirosunu heba etmektedir. Elektronik fatura sisteminin avantajlarından biri de budur. Yıllık olarak kâğıda harcanması gereken para, şirketin kasasında kaldığı için büyük bir cironun heba olması durumu ortadan kalkıyor. Tabi bunu sadece kağıt ile sınırlandırmamak gerekir. Mürekkebi, zarf, postalama masraflarının da üzerine eklenmesi ile maliyetin bir hayli kabardığı görülecektir. Müşterilerinize zamanında hizmet vermek elbette şirketiniz için bir prensiptir. Sadece ürün veya hizmetlerini zamanında teslim etmek tek başına müşteri memnuniyetini sağlamaya yetmez. Bir de müşteriniz zamanında faturasının teslim edilmesini de ister.

Daha önce kağıt faturalar üzerinden müşteriye borcu bildirildi bu da uzun süren bir sürece girilmeye neden olurdu ve hem müşteri açısından hem de firma açısından zararın büyümesi durumu hâsıl olmaya başlardı. E-fatura sistemi, anlık olarak sisteme işlendiği ve müşteriye tebliğ edildiği için hem zamandan kazanma hem de tahsilatı daha kısa sürede yapmaya olanak tanımaktadır. Faturalar, bazen geçmiş dönemlere ait olabilir ve bazı raporları hazırlamak için eski faturalara ihtiyaç duyulur. Genellikle elektronik sisteme geçiş yapılmadan önce büyük arşiv dolapları olurdu ve bir faturayı aramak için bazen günlerce uğraşmak zorunda kalınabiliyordu. Ancak sistemin elektronik ortamda çalışması sayesinde tek tuşla fatura getirilebilmektedir, bu da yine şirket için zaman kazanmanın en güzel yoludur.

Faturalarınız güvende kalsın

Her şirketin bir dönem sonra faturalarını gözden geçirmeleri gerekir. Yıllık faaliyet raporu hazırlarken, geçmişe yönelik bir işlem yaparken faturalarının yanında hazır olması gerekir. Elektronik ortamda arşivlenerek tek tuşla ulaşılabilen elektronik faturalar, tüm bu kolaylıkları sunmaktadır. Herhangi bir çabaya girmeden, zaman kaybetmeden ulaşılabilen faturalar sayesinde şirketler işlemlerini çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. E-fatura hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabileceğiniz ve firmanız için gerekli kayıt işlemlerini yaptırabileceğiniz kurumumuzu arayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Deneyimli ve uzman kadromuz ile firmanızın daha fazla kazanç sağlamasına yardımcı olmaya devam ediyoruz. Daha fazla bilgiyi https://www.turkkep.com.tr/e-fatura sayfasından edinebilirsiniz.

 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim