Lisans Taban Puanları

2023 Fars Dili ve Edebiyatı Taban Puanları & Başarı Sıralamaları

2023 yılında TYT & AYT (YKS)’ye girecek öğrenciler için 2022 Fars Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamaları tablodaki gibidir.

Tabloda yer alan veriler 2022 yılında üniversiteye yerleşen adayların puanlarıdır. Bilgiler 2023 yılında TYT veya YKS’ye girecek adaylar için güncel nitelik taşımaktadır. Unibilgi ailesi olarak emek veren tüm arkadaşlara başarılar diliyoruz.

Not: Kontenjanı dolmayan programların puanları ve başarı sıralamaları kutucuğu boş bırakılmıştır. Baraj puanını geçen (ve varsa sıralama barajını geçen) her aday o bölüme yerleşebilirdi.

Fars Dili ve Edebiyatı Taban Puanları

Üniversite Adı Bölüm Puan
Türü
Kont./Yer Taban
Puanı
Başarı
Sırası
İstanbul Üniversitesi (Devlet) Fars Dili ve Edebiyatı DİL 70/72 309,78 58.494
Ankara Üniversitesi (Devlet) Fars Dili ve Edebiyatı DİL 50/52 247,71 86.539
Selçuk Üniversitesi (Konya) (Devlet) Fars Dili ve Edebiyatı DİL 20/21 191,1 114.497
Mardin Artuklu Üniversitesi (Devlet) Fars Dili ve Edebiyatı DİL 20/14 163,58 122.143
Atatürk Üniversitesi (Erzurum) (Devlet) Fars Dili ve Edebiyatı DİL 20/16 159,71 122.577

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 4 yıl zaman kaybından başka bir şey değildir . Eğitimi vasatın ortasıdır. Hocalar cok fazla ödev verir, yapmayanları sınavda geçse bile düşük notlarla bırakırlar. Ödevler ise farsçanızın ilerlemesine zerre kadar fayda etmez. Sadece oyalamaya zaman geçirmeye yöneliktir. Zamanında parayla not satılıp sınıfın geçildiği fakültedir zaten. Dışarıda kursa giderek ve youtube üzerinden çok daha iyi öğrenebilirsiniz.

  2. Merhaba İstanbul Üniversitesi’nde Fars dili ve edebiyatı okuyan biri olarak şunları söyleyebilirim burada edebiyata değil dile ağırlık veriliyor. Yani mezun olduğunuzda zenginliğiyle bilinnen Fars edebiyatini iyi bir şekilde öğrenmiş olmuyorsunuz(kendi çabamız dışında)
    Eğer sadece dil ogrenmek icin geleyim derseniz bence diğer farkli kurslardan Farsca’yi rahatca öğrenirsiniz 4 yilinizi sirf dil öğrenmek için harcamayın derim.
    İş imkanlarına gelince hep işsiz kalırsınız filan deniyor ama fazla tercih edilen bir bölüm olmadığı icin gelecekte ihtiyaç olur diye düşünüyorum.
    2 hocamız onumuzdeki yillarda emekli olacak yastalar onlarin yerine kimler gelir bilmiyoruz tabi
    Son olarak okulda aktif bir bölüm değiliz sadece önemli şairleri anıyoruz bir kulübümüz var bu kulübümuzle daha farkli seyler yapacağız insallah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu