Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Tanıtımı

2
5094

Ülkemizde özellikle 2014 yılında çokça ses getiren ve bir anda yüzlerce üniversiteye yayılan devlet güvenceli Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü, özel ve devlet üniversitelerinin yüksek puanlı seçkin bölümlerinden bir tanesidir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanları Ne iş Yapar? Fizik tedavi ile sıkça karıştırılan bu bölüm aslında doktorluk değil, rehberlik ve tedavi amaçlı çalışma gerçekleştiren kişilerdir. Fizik tedavi uzmanları Tıp bölümüyle ilgili bir alandır. Fizyoterapistler fizik tedavi uzmanlarının reçetesini uygulayan, genellikle egzersiz ve bölgesel tedavi masajları yapan kişilerdir. Bu kişiler hastayla birebir ilgilenen, yürüme egzersizleri, ilaç uygulaması ve bu gibi işlemlerini merkezleri içerisinde gerekli aletler ile gerçekleştirmektedir.

FTR Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Taban Puanları bağlantısına tıklayarak bir önceki yılın taban puanlarına bakabilirsiiniz.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Alanında En İyi Üniversiteler

 • Hacettepe Üniversitesi: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında en köklü üniversiteler arasında yer alan bu üniversite, 22’den fazla profesörü ve geniş eğitim kadrosuyla en iyi üniversite olarak bilinmektedir.
 • Dokuz Eylül Üniversitesi: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü kapsamında en yüksek puan ile alan üniversitedir. Araştırma hastanesine sahip bu üniversitede de çok sayıda uzman akademisyen kadrosu yer almaktadır.
 • Acıbadem Üniversitesi: Hastaneleri ve staj olanaklarıyla dikkat çeken bu üniversite, eğitim kadrosuyla da bu alanda yetkin üniversiteler arasına girmeyi başarmıştır. Mezunlarına iyi bir iş imkanı da sunan bu üniversite, fizyoterapi ve rehabilitasyon kapsamında uygulama olarak en iyi şartları sunan üniversite olarak biliniyor.
 • Gazi, İstanbul ve Marmara Üniversiteleri FTR bölümü bazında en iyi eğitim veren üniversitelerin başında yer almaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

 1. Devlet yada Özel hastanelerin fizik tedavi ve uygulama birimlerinde çalışabilirler.
 2. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde görev alabilirler.
 3. Kendi fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerini kurarak, fizik tedavi hastaları için uygulama merkezi olarak görev yapabilirler.
 4. Akademisyenlik yaparak üniversite bünyesinde çalışabilirler.

Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alır?

 • Devlet bünyesinde çalışan fizyoterapistler yaklaşık 2800 – 3500 TL arasında bir ücret alır. Bunun içerisinde döner sermaye ve mesai ücretleri yoktur. Bunlar eklendiği vakitte ücret artabilmektedir.
 • Özellerde bu alan için maaşlar değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle yeni mezun kişileri 2500 TL gibi bir ücretle çalışmaya başlarken, 4500 TL’ye kadar bu ücretin çıktığı bilinmektedir.
 • Fizyoterapistler için en kazançlı yol kendi muayenehanelerini açmaktır. Bu şekilde kazançlarını kendileri belirleyecektir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünün Geleceği Nasıl?

Bu bölüm çok hızlı bir şekilde popülerleşen  ve bir anda ilgi odağı olan bölümler arasında oluyor. Günümüzde düşüşe geçen bölümler arasında yer alan bu bölüm, diğer bölümlere oranla yine başarı yüzdesini yüksek tutuyor. Devlet bu alanda mezunlar ihtiyaç duyduğunu belirtirken, uzmanlar çok sayıda üniversitede açılan bu bölümle gelecekte ciddi bir mezun krizi olabileceğini düşünüyor. Şu an için bu bölüm oldukça avantajlı gözükürken, bu bölümü tercih etmeden önce 4 sene sonrasını düşünmek ve gidilecek üniversitede el edilebilecek yetkinliğe dikkat edilmesi gerekiyor.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

2 YORUMLAR

 1. Eda hanım merhaba. DEÜ yerine Ege’yi yazmışız yanlışlıkla. Özür diliyoruz, uyarınız için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim