Hababam Sınıfının Efsane 10 Hocası

1
10383

Yeşilçam’ın en sevilen ve en güldüren filmi Hababam Sınıfı’nda bulunan 10 öğretmeni tekrar hatırlatalım dedik. Hababam Sınıfı eserinin yazarı Rıfat Ilgaz’ı rahmetle anıyoruz. Hiç bir zaman modası geçmeyecek bir film…

1. MAHMUT HOCA: Ömrünü öğrencilerine adamış ideal öğretmen tipi olmasına rağmen Hababam Sınıfı’nca sevilmeyen müdür muavini nam-ı diğer Kel Mahmut

her-universitede-bulunan-hoca-tipi-10

2. Badi Ekrem: Muhteşem vücuduyla tüm sporları yapabilen Çamlıca’nın en yakışıklı hocası.

hababam-sinifi-hocalari-2-badi-ekrem

3. Akil Hoca: Hababam’ın matematik hocasıdır. Gözleri pek iyi görmez bu yüzden sürekli Hababam’ın şakalarına maruz kalır.

hababam-sinifi-hocalari-5-akil-hoca

4. Paşa Nuri: “-Sizi haylazlar siziii, kaldırın defterleri yazılı yoklama yapacağım” ile başlayıp Hababam’ın oyununa gelerek bir türlü sınav yapamayan hoca. Hep omuzlarda taşınır.

hababam-sinifi-hocalari-6-pasa-nuri

5. Kimyacı Şevket Hoca: “Şaban-Güdük Necmi” atışmasında sürekli laboratuvarı patlatan hoca. Tüpün içine talaş koyduktan sonra Şaban’ın tüpün içine barut koymasıyla bir kez daha laboratuvar havaya uçar. Çamlıca Lisesi’nin cimri, paragöz hocası tarafından kovulmayışı ilginçtir.

hababam-sinifi-hocalari-4-kimyaci-sevket

6. Külyutmaz Necmi: Kopyayı ayağına ters yazan Şaban dışında tüm sınıfın dersinde kopya çektiği hoca. “Ben Kül yutmam bana kül yutturamazsınız!”


hababam-sinifi-hocalari-3-kul-yutmaz-necmi

7. Müfettiş Hüseyin Şevki Topuz: Hababam Sınıfı’nda kendini kaybeder. Özellikle Şaban ve Güdük Necmi’ye sorduğu sorulardan sonra ne söyleyeceğini bilemez ve ağzından şu sözler dökülüverir: “İmparator Neron Hz. Şaban’la birlikte Roma’da, ananı ,günde 1453 kere,kanunen”… der ve kendine gelir.


hababam-sinifi-hocalari-10-huseyin-sevki-topuz

8. Zühtü Hoca: Hababam’ın en nefret ettiği hocadır. Özellikle “Gençliğe Hitabe”yi bilmeyen bir nesil yetişiyor Mahmut Bey” dedikten sonra tüm sınıfın ayağa kalkıp gençliğe hitabeyi ezbere okuduğu sahne unutulmaz. Bir diğer unutulmayan sahneyse;

-Zühtü Hoca: “Vechi hurşidinize münevver demişler”
-İnek Şaban: Aman kaçalım hocam! Bekçi Hurşit’in eline lüverver vermişler yakalarsa sizi de vurur beni de.

her-universitede-bulunan-hoca-tipi-9

9. Semra Hoca: Üniversiteyi bitirir bitirmez Çamlıca Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başlar. Fakat Hababam Sınıfı’nın dozunu aşan şakalarıyla birlikte öğretmenlik mesleğini bırakmak istese de Hababam daha sonra Semra Hocanın gönlünü alır.
Bu arada Şaban  Semra ;)

hababam-sinifi-hocalari-7-semra-hoca

10. Çılgın Bakire Hürrem: Sert mizacı ile Hababam Sınıfı’nın en efsanevi öğretmen karakterlerinden bir diğeri. Badi Ekrem’in ve Kimyacı Şevket’in ise gözdesi. Hürrem’in hal ve hareketleri Hababam’ın yeni haylazlıklarına temel oluşturacak cinsten.


hababam-sinifi-hocalari-8-hurrem

İçindekiler


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim