2021 Harita Mühendisliği Taban Puanları & Başarı Sıralamaları

3
8705
Harita Mühendisliği Taban Puanları

2021 yılında TYT & AYT (YKS)’ye girecek öğrenciler için 2021 Harita Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları tablodaki gibidir.

Tabloda yer alan veriler 2020 yılında üniversiteye yerleşen adayların puanlarıdır. Bilgiler 2021 yılında TYT veya YKS’ye girecek adaylar için güncel nitelik taşımaktadır. Unibilgi ailesi olarak emek veren tüm arkadaşlara başarılar diliyoruz.
2021 taban puanları ile ilgili sorularınızı sayfa altında yazabilirsiniz. 24 saat içinde cevaplanacaktır.

Not: Kontenjanı dolmayan programların puanları ve başarı sıralamaları kutucuğu boş bırakılmıştır. Baraj puanını geçen (ve varsa sıralama barajını geçen) her aday o bölüme yerleşebilirdi.

Harita Mühendisliği Taban Puanları

Üniversite Bölüm Puan Türü Genel Kont. Taban Puan Sıralama
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 100 355,28334 151883
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (AFYONKARAHİSAR) (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 30 322,37718 206314
AKSARAY ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 20 303,93228 246003
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 20 293,22715 272586
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ) (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 65 291,62955 276553
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 60 290,60584 279095
OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 25 290,15357 280218
ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 20 289,67269 281619
İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği (İngilizce) SAY 70 289,48057 282218
GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 60 288,30937 285867
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 25 286,76948 290665
HARRAN ÜNİVERSİTESİ (ŞANLIURFA) (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 20 286,52312 291432
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 20 284,27569 298434
KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 70 283,88263 299659
MERSİN ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 30 283,62162 300000
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 50 283,33535 300000
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 80 283,22599 300000
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Harita Mühendisliği SAY 60 283,21079 300000
AVRASYA ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) (Vakıf Üniversitesi) Harita Mühendisliği (Burslu) SAY 2 Tercih
Edilmedi
Tercih
Edilmedi
AVRASYA ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) (Vakıf Üniversitesi) Harita Mühendisliği (%50 İndirimli) SAY 13 Tercih
Edilmedi
Tercih
Edilmedi

Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

3 YORUMLAR

 1. HARİTA MÜHENDİSİ OLMAYI ÇOK İSTERDİM AMA PUANLARI GÖRÜNCE KORKTUM ALLAHTAN KORKUN BU PUANLAR NE SANKİ TIP OKUYACAZZ

 2. Günümüzde Harita Mühendisliği artık eskilerden farklı olarak teknoloji ve yazılımla birebir içiçe bir bölüm haline geldi. Okuduğu 4 sene boyunca kendini yabancı dil, yazılım ve ileri teknolojiler bazında geliştiren her Harita Mühendisi çok iyi yerlere gelebilir. Bu bölümü seçecek arkadaşlara tavsiyem, her şeyi çok ama çok iyi araştırmalarıdır. Çünkü maalesef Harita Mühendisliği hakkında pek bilgi sahibi değiliz. (İlave olarak Harita Mühendisliği ve Geomatik Mühendisliği aynı şeydir. Bu mesleğin Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Harita Mühendisliği ve Geomatik Mühendisliği olmak üzere 3 adı vardır.)
  Öncelikle bir Harita Mühendisi pek çok alanda çalışabilir. Harita Mühendisliğinin dalları vardır ve 4 sene boyunca bu alanlara ait dersler görürsünüz:
  JEODEZİ ANABİLİM DALI
  FOTOGRAMETRİ ANABİLİM DALI
  ÖLÇME TEKNİĞİ ANABİLİM DALI
  KARTOGRAFYA ANABİLİM DALI
  KAMU ÖLÇMELERİ ANABİLİM DALI
  Bu alanlar birbiri ile bir yapboz parçası kadar uyumlu, bir yandan da aslında bir o kadar farklı alanlardır. Bundan dolayı Harita Mühendisliği pek çok farklı öğrenci profiline hitap etmektedir. Şöyle ki, yazılıma meraklı iseniz Fotogrametriye; hukuksal şeyleri veya okumayı seviyorsanız Kamu Ölçmelerine; yer bilimleri ile ilgili araştırmaları seviyorsanız Jeodeziye; şantiye ortamında çalışmak isterseniz Ölçmeye odaklanabilirsiniz. Bu ve diğer alanlar ile bilgilere internetten ulaşabilirsiniz. İstihdam konusuna gelecek olursak,
  Şu anda mezun sayısına göre devlette KPSS ile atanması en iyi olan mühendisliklerden biridir Harita Mühendisliği. Atamalarda “Kaç Harita Mühendisi atanmış?” sorusuna cevap verirken “Kaç Harita Mühendisi mezun olmuş?” diye de sormak gerekir. Çünkü sayılardan ziyade mezunların yüzde kaçının iş bulduğunu sormak gerekir. Önemli olan budur.
  Mezun sayımız şimdilik diğer mühendisliklerden az (az diyorum ama az derken yine diğer mühendisliklerle kıyaslıyorum bunu, yoksa ben de her yere Harita Mühendisliği açılması taraftarı değilim.) . Bu da yine bir nebze atanmayı kolaylaştıran bir etken. Sayısal olarak düşünecek olursak da, 2018 KPSS puanıyla bu ay son atamalar gerçekleştirilecek. 2018 KPSS puanıyla şu geçtiğimiz 2 sene içinde yapılan alımlara bakın. Yaklaşık 89 puanla (bu olacak olan alımlar dahil) şu anda devlete atanabiliyorsunuz. Bir de gidip diğer mühendisliklere bakmak lazım. 93 puanla açıkta kaldığından bahseden var. Haa, çok mu iyi Harita’nın durumu, hayır. Ama mühendisliklerin günümüzde geldiği yeri düşünürsek gayet iyi.
  Başka açıdan bakalım,
  Yine akademik kariyer anlamında mezun sayısına kıyasla akademik kariyerinizi de  daha kolay yapabilirsiniz.  Rakibiniz pek olmadığından, diğer mühendislikler gibi araştırma görevlisi olmak için öyle 90 Ales 90 Yabancı Dil puanı gerekmez. Daha düşük puanlarla da ön değerlendirmeyi geçersiniz.
  Kısacası,
  Diğer mühendislik bölümlerinde mezun sayısı çok ama çok fazla. Önceden olan yığılmaları saymıyorum bile. Evet, her yere Harita Mühendisliği açılmasından Harita Mühendisliği de nasibini aldı. Ki dolmayan bölümler var görüyorsunuz. Ama diğer mühendislik bölümlerine kıyasla Harita Mühendisliği hala iyi yerde. Haa, yeter mi? Malesef yetmez. Çünkü bu şekilde devam ederse Harita Mühendisliği de yavaş yavaş diğer mühendislikler gibi olmaya yüz tutacak. Ama şu an mühendislikler içinde bir tercih yapılacaksa, Harita Mühendisliğini asla göz ardı etmeyin derim. Her mühendislik şu an kötü durumda, ama mühendislik yazacak bir öğrenci kötünün iyisinin ne olduğunu bilip ona göre tercih etmelidir. Her meslek dalında, her mühendislikte meslekten yakınan; bu mesleği seçmeyin diyen insanlar vardır, olacaktır da. Ama o insanlara da şunu sormak lazım, “Kendini bu 4 senede ne kadar geliştirdin? Klasik mühendislik kalmadı, yenilik lazım, peki sen kendini bu teknolojilere ne kadar adapte edebildin? 4 senede yazılıma ne kadar ilgi duydun? Mesleğinin gerekliliği olan programlar için 4 senedir ne yaptın? İngilizce öğrenebildin mi? ”
  Mühendislik, sadece vize final geçilen,” Okuyayım da 4 senede mezun olayım.” denilen bir meslek değildir. Hayat boyu öğrenip kendinizi geliştirmeniz beklenir. 4 senede bir tıp fakültesi öğrencisinden de çok çalışmanız gerekir, vizesi finali geçilir. O kolay. Burda “çok çalışmanız gerekir” derken vizeyi finali kastetmiyorum. Siz mühendis olacaksınız. Akşam eve geldiğinizde farklı yazılımlara merak duymanız, mesleki gelişmeleri takip etmeniz gerekir. Tek rakibinizin kendiniz olması gerekir. Lütfen ama lütfen, Harita veya herhangi bir mühendislik okurken, 4 senede sadece vize final çalışmayın. Etraftaki gelişmelerden haberiniz olsun. 4 senede kendini geliştirmeyen, sadece vize finallere çalışanlar olmasın rotanız. Ne mühendisi olursanız olun, çok ama çok çalışın.
  Harita Mühendisliğinin puanları sıralamaları çok düşük. Seneler önce böyle değildi. Çünkü meslek malesef tanınmıyor. Bunun tercih döneminde olan arkadaşlara yararı şu olabilir, kötü bir üniversitede x mühendisliği okuyacağınıza iyi bir üniversitede Harita Mühendisliği okursunuz. Ki mühendislikte hangi okuldan mezun olduğunuz çok önemlidir. Ama şunu vurguluyorum, eğer okuduğunuz bu 4 5 senede kendinizi geliştirmezseniz, bundan 4 5 sene sonra siz de işsizler ordusuna katılırsınız. Bırakın mühendisliği, sağlık alanında bile artık insanlar iş bulamamaya başladı. Kendinizi geliştirmediğiniz her meslekte işsiz kalmanız olası.
  Harita Mühendisliğini iyi düşünün, sıralamalar sizi yanıltmasın. İyi bir üniversitede okumaya gayret gösterin. 4 senenizi sadece vize final çalışarak geçirmeyin. Kendinizi ne mühendisi olursanız olun geliştirin.
  Olabildiğince bu sayfayı ziyaret edecek arkadaşlara bilgi vermeye çalıştım. Sürçi lisan ettiysek affola diyorum. Kısa sürede bilgi vermete çalıştım. Herkesin gönlünce olsun.

 3. 2 yıllık tapu ve kadastro bölümünü bitirdim harita mühendisliği ile devam etmek istiyorum neler yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim