İnsan Kaynakları Yönetimi Bölüm Tanıtımı

1
4017

Dizilerde ve iş dünyasında sıkça duyulan insan kaynakları yöntemi, aslında büyük bir iş kolunu temsil eden ve iş dünyasına multi disipliner bir yaklaşım katan bölümler arasında yer almaktadır. Ülkemizde bu meslek grubuna dair çok fazla bilgili kişi bulunmazken, birçok kişi bu bölümün görevleri ve gerekliliği konusunda bilgi sahibi olmakta istemektedir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Taban Puanları bağlantısına tıklayarak üniversitelerin taban puan, tavan puan, kontenjan ve başarı sıralaması bilgilerine tablo halinde erişebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

Bir şirkette yada kuruluştaki organizasyonun disiplini ve verimini araştıran, işçi alım ve çıkartmalarından sorumlu ve organizasyondaki insanların gelişimini denetleyen meslek dalına insan kaynakları yönetimi denilmektedir.

İnsan Kaynakları Yönetiminden Mezun Olan Kişilere Ne Ad Verilmektedir?

Bu bölümden mezun olan kişilere İnsan Kaynakları Uzmanı denilmekte ve şirkette özel bir pozisyonda görevlendirilmektedir.

İnsan Kaynakları Uzmanının Görevleri Nelerdir?

İnsan kaynakları uzmanının şirket içerisinde değişken birçok rolü vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  1. Şirkete nitelikli yönetici ve işçilerin alımını sağlamak.
  2. İşçilerin verimli çalışması adına çeşitli seminer ve eğitimler düzenlemek.
  3. Muhasebe departmanı ile bağlantılı olarak çalışarak şirketin zorunlu giderlerini en alt seviyede tutmak. Aksi takdirde harcama azaltma görevleri gereği organizasyonlara yönelik projeler üretmek.
  4. Şirketin çalışma düzeni ve organizasyondaki bireylerin görev bilinci üzerine raporlamalar hazırlamak.
  5. İş başvurularına dair detaylı araştırmalar yapmak ve gerekli sorgulamalarla adayların niteliklerini ortaya çıkarmak.

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

İnsan kaynakları uzmanının maaşları genellikle ilgilenmesi gereken organizasyon ve bu organizasyondaki kişi sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Önemli pozisyonlarda yer alan, yabancı dile sahip nitelikli kişiler 4000 TL’nin üzerinde çalışabilirken, kendini geliştirmeyen kişiler için ise iş bulabilmek oldukça zor gözüküyor. Bu yüzden de çok sayıda tecrübe kazanmak ve kendinizi geliştirmek bu meslek için büyük bir önem taşıyor.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü İçin En İyi Üniversiteler Hangisidir?

Bu alanda en geniş staj ve gelişim imkanını içerisinde barındıran, özel okul olması sebebiyle daha geniş imkanlara sahip Okan Üniversitesi, bu alandaki en iyi üniversite olarak gözüküyor. Bu bölüm için en yüksek bursluluk puanına sahip üniversite olan Okan Üniversitesi, bu bölüm için okunabilecek en ideal üniversite konumunda yer alıyor. Devlet üniversite isteyen kişiler için ise tavsiyemiz Kocaeli üniversitesi…

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümünün Geleceği Parlak Mı?

İnsan kaynakları uzmanı ülkemizde yıllardır işlev gören bir meslek olup özellikle son 10 yıllık süreçte büyük bir artış göstermiştir. İnsana bağlı yönlendirme ve iş dünyası göz önünde bulundurulduğunda bu sektöre yönelik nitelikli eleman ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yüzden de bölümün önü açık diyebiliriz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim