İşletme mi İktisat mı?

0
11109

1 sene emek vererek önce YGS’ye daha sonra da LYS’ye giren üniversite adaylarının en çok zorlandığı kısım sonuçların açıklanmasından sonra başlamaktadır. Üniversite arayışları, bölüm arayışları, bölümden mezun olduktan sonra iş bulabilir miyim kaygısıyla adaylar strese girmektedir. TM bölümü okuyan öğrencilerin en çok sorduğu soruların başında işletme mi iktisat mı? kamu yönetimi mi uluslararası ilişkiler mi? Maliye mi iktisat mı? gibi sorulardır. Gazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olarak sizlere bölümler hakkında kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağım. Umarım tercih döneminde faydasını görürsünüz.

İşletme & İktisat Güncel Taban Puanları

Bölümle birlikte hangi üniversiteden mezun olduğunuz da önemlidir. İşletme Taban Puanları incelemesi yaptıktan sonra İktisat Taban Puanları tablosuna bakarak güncel ÖSYM verilerine tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

İşletme mi okuyayım iktisat mı?

Arkadaşlar aslında cevaplaması zor bir soru değil bu. Gözünüzde bu kadar büyütmeyin. İktisat, işletme, maliye, kamu yönetimi kısacası iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları aynı sınava giriyor ve daha sonra KPSS puanlarına göre kurum sınavlarına giriyor. Ancak KPSS sürecinde İktisat okuyan arkadaşların bir adım önde olduğunu söyleyebilirim. Çünkü KPSS’nin en zor dersi olan iktisata aşinalar. Uluslararası iktisat, para banka, mikro iktisat, makro iktisat, Türkiye ekonomisi derslerinin tamamını üniversitede alıyorlar. Bu da 30 soruluk iktisat testinde onları daha avantajlı hale getiriyor.

Peki işletme bölümünün KPSS’de artısı var mı? Kesinlikle var. İşletme öğrencileri de muhasebe alanında çok fazla ders aldıkları için bu derse hakimler. Genel muhasebe, şirketler muhasebesi, ortaklıklar muhasebesi vb. dersleri almaları 30 soruluk KPSS muhasebe testinde öğrencilere avantaj sağlamaktadır.

Her bölümün KPSS’de bir artısı var arkadaşlar. Kamu yönetimi okuyan arkadaşlar hukukta, işletme okuyanlar muhasebede, maliye okuyanlar maliyede, iktisat okuyanlar KPSS iktisatta daha avantajlıdır. Olaya bu yönden bakmak aslında doğru da değil çünkü KPSS konuları çok detaylı sürekli çalışma istediği için okuduğunuz bölümün bir avantajı kalmıyor. KPSS bakımından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde bulunan kamu yönetimi, işletme, iktisat, maliye, ÇEKO, uluslararası ilişkiler bölümlerinin tamamı aynı statüye sahiptir. Artı başarı sağlamak her zaman olduğu gibi sizin elinizdedir. 

İşletme mi iktisat mı? sorusuna farklı yönden bakalım. Tercih döneminde kafanız karışmasın istiyorum ama 4 sene sonunu da düşünmek zorundasınız. Olaya zorluk kolaylık bakımından bakarsak iktisat bölümünün işletmeye göre daha zor olduğunu söyleyebilirim. Ancak iktisat bölümünün de zorluğuna rağmen daha işletmeye göre daha zevkli olduğunu söyleyebilirim tabi ki bu hocalarınıza da bağlı. Eğer sayısal mantığınız ağır basıyorsa işletme veya iktisat bölümünden birini yazmalısınız ancak matematiği sevmiyorsanız asla işletme, iktisat, ekonometri bölümlerini yazmayın. Sözel mantığı daha iyi olan adaylar kesinlikle kamu yönetimi ve uluslararası ilişkiler yazmalı. Bu bakımdan işletme mi yoksa iktisat mı? sorusu bence mantıksızdır. Bunun yerine kamu yönetimi mi okumalıyım iktisat mı? ya da kamu yönetimi mi yoksa maliye mi okumalıyım? soruları daha isabetli sorulardır. Sözel-sayısal ayrımını hissedebileceğimiz bu bölümlerde yapabileceğinize inandığınız ve okumaktan zevk alacağınız bölümleri seçin.

Bir de yok efendim açıköğretim fakültesinde de kamu yönetimi, işletme vs. bölümleri var diyenleri aldırmayın. Üniversitede okuduğunuzda onlara gülüp geçeceksiniz. Sözü çok uzattım sanırım toparlarsak;
* Formül severler işletme, iktisat, maliye, ekonometri bölümlerini yazabilir,
* Sorgulama, düşünme, yorumlama ve ülke meselelerini daha yakından takip eden arkadaşlar kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler bölümlerini yazabilir.
* Kolaylık zorluk açısından sorarsanız şu şekilde bir sıralama yapabilirim.
Ekonometri>İktisat>İşletme>Maliye>Kamu Yönetimi>Uluslararası İlişkiler (zordan kolaya doğru)
* KPSS’de artım olsun diyorsanız eğer iktisat bölümü en avantajlı bölümdür.
* Dilinizi geliştirebileceğim bir bölüm diyorsanız uluslararası ilişkiler bölümünü seçmelisiniz ki bir çok üniversitede zaten bu bölüm ingilizce eğitim vermektedir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet