Kpss

KPSS 2015 Matematik Değerlendirmesi

Arkadaşlar merhaba. KPSS’de şüphesiz en sıkıntılı dersler matematik ve tarih. Üstelik ÖSYM’nin bu konuda ne yapacağı belli değil. Örneğin 2014 yılında tarih soruları aşırı derecede zorken 2015 yılında matematik soruları çok zordu. ÖSYM’nin matematik konusundaki tavrı yavaş yavaş değişiyor. 2005-2015 yılları arası matematik sorularına göz attığımız zaman şu sonuçlara ulaşıyoruz.

1- Her geçen sene matematik testindeki sayısal sorular yerine sözel sorulara bırakıyor. Örneğin 3×3=9 değil de 3 ayrı kasada üçer elma varsa toplamda kaç elma vardır? tarzında soruyor. Bu da haliyle hem soruda bir kurnazlık var mı diye düşündürüyor hem soru uzun olduğu için vakit kaybı oluyor hem de gittikçe anlaşılmaz oluyor. Bu da 1 dakikada çözülebilecek soruyu 2 dakikada hatta yeniden okuduğunda 3-4 dakikada çözülüyor. Bunun için sürekli problem soruları çözmeliyiz.

2- KPSS’ye matematik odaklı çalışmayın. Her sene bir bölüm kesinlikle zor geliyor. 2014’te tarih, 2015’te matematik 2016’da belki de Türkçe çok zor gelecek. Bunun için özellikle son 3 senenin kpss sorularını kontrol edin. Kendi zihninizde bir harita oluşturun ve ona göre çalışın.

3- Tekrar etmeyi ihmal etmeyin. Özellikle A grubu öğrencileri hem GK-GY hem bölüm hem de alan sınavına gireceği için çok fazla dersten sorumlu oluyor. Bu da dersleri tekrar etme şansını azaltıyor. Bunun için çok fazla konular üzerinde yoğunlaşmayın. Sürekli tekrar edip soru çözün. Başarının anahtarı kesinlikle tekrar ve bol soru çözmek.

Hepinize başarılar diliyorum.

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu