KPSS Lisans Soru & Konu Dağılımı

1
18654

KPSS Lisans Genel Kültür-Genel Yetenek sınavına her yıl 1 milyonu aşkın aday girmektedir. Öğretmen, mühendis, İİBF, hukuk mezunlarının devlet memuru olabilmek için girdiği KPSS 120 sorudan oluşmaktadır.

Bu yazımızda KPSS lisans soru ve konu dağılımı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Zira çok çalışmaktan ziyade hangi konulara nasıl çalışacağınız çok önemlidir. KPSS’de geçmiş yıllarda hangi konulardan kaç tane soru çıktığını aşağıdaki tablodan görüp söz konusu konulara ağırlık vermenizi tavsiye ederiz.

KPSS’de hangi dersten kaç soru çıkıyor?

KPSS lisans sınavında 30 Türkçe, 26 Matematik, 4 Geometri, 27 Tarih, 18 Coğrafya, 9 Vatandaşlık, 8 Güncel bilgiler olmak üzere toplamda 120 soru çıkmaktadır.

KPSS konu ve soru dağılımı

KPSS Türkçe konu & soru dağılımı

KPSS’de Türkçe testi 30 sorudan oluşmaktadır. Adaylar genellikle tarih, coğrafya, matematik, vatandaşlık gibi derslere çalışıp Türkçe’yi göz ardı etmektedir. Ancak sınavda adaylar en çok Türkçe’de zorlanmakta. Hız kazanmak adına Türkçe’den bolca soru çözmelisiniz. Çünkü KPSS’de sizi en çok zorlayacak şey zaman olacaktır. Diğer sorulara zaman ayırabilmek için Türkçe sorularında hızlı olmalısınız.

KPSS Matematik konu & soru dağılımı

KPSS’de adayların en çok zorlandığı ders matematik! Sınava giren adayların ortalamalarına baktığımız zaman da en az ortalama matematik testine ait. Geometri hariç KPSS’de 26 veya 27 soru çıkmaktadır. KPSS komisyonu artık matematik testinde sayısal sorulardan ziyade sözel, probleme dayalı sorulara sıkça yer vermekte. Matematikten iyi bir net yapmak için kesinlikle konu çalışmasını bitirdikten sonra düzenli olarak günlük 50 soru çözmelisiniz.

KPSS Geometri konu & soru dağılımı

Geometri; matematik testi içinde 3 veya 4 sorudan oluşmaktadır. Matematikte “ben tamamım” dedikten sonra geometride aşağıdaki tabloda yer alan konulara sıkı bir çalışma ile geometrideki tüm soruları çözebilirsiniz.

KPSS Tarih konu & soru dağılımı

KPSS’ye hazırlanırken adayların en fazla üstünde durduğu ders tarih oluyor. 27 sorunun çıkmasının yanında çok fazla ezberin bulunması bu dersi önemli kılıyor. İyi bir konu anlatımlı kaynak seçimi yaptıktan sonra bolca soru çözerek tarihten kolay bir şekilde 20+ net yapabilirsiniz.

KPSS Coğrafya konu & soru dağılımı

Kesinlikle yabana atılmaması gereken bir ders. KPSS’de coğrafya dersinden 18 soru çıkmaktadır. Geçmiş yıllarda kolay bir ders olarak görülmesine karşın 2017 KPSS’de coğrafya testi ters köşe yapmıştı. KPSS soru komisyonu her an her ders için ters köşe yapabilecek soruları hazırlayabilmektedir. Her yıl genellikle bir ders zor çıkıyor. Hazırlıklarınızı buna göre yapın.

KPSS Vatandaşlık konu & soru dağılımı

KPSS’de vatandaşlık testinden 9 soru çıkmaktadır. Genellikle sorular Anayasa hukuku ve İdare hukukunun temel bilgilerinden oluşmakta. Ancak ara ara medeni hukuk ve borçlar hukukundan da soru gelmekte. Bu yüzden bu derslere ait temel bilgilere de göz atmanızı tavsiye ediyoruz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

  1. Daha üni gitmeden bunlara bakıyorum ya :D
    Hemşirelik okuyacam 3.senesinde kpssye girip mezun olunca girmeme gerek kalmayabilirmiş doğru mu?
    Keşke fen filanda olsaymış bunlara :(

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim