Ekonomi

Kripto Para Yatırımının Artı ve Eksileri

Kripto para, temelinde çok güçlü şifreler barındıran günümüzde sanal ortamda yaptığımız birçok işlemin yatırımsal boyutu olarak ele alınabilir. Sanal kartla yaptığımız alışverişler, e-ticaret sitelerindeki güvenli bağlantı (https), sanal bankacılıkta yapılan EFT ve havale işlemleri günlük yaşantımızda gizlilik taşıyan nesnelerin görünmeyen yüzü olarak karşımıza çıkmakta.

İçerikte kavramsal terimlere çokça yer verip konu bütünlüğünü bozmak istemiyorum. Bu yüzden olabildiğince Bitcoin ve altcoin yatırımının avantaj – dezavantajları ile ilgili bilgileri sade bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

bitcoin ve altcoin yatırımı farkları

Bitcoin ve Altcoin Yatırımı arasındaki farklar

  • Bitcoin’in fiyatı 2017 yılından buyana 3.000 – 20.000 dolar arası değişiyor. Yalnızca BTC yatırımı yapacaksanız “hodl” diye tabir edilen “al-unut” mantığı iyi bir seçenek olarak görünse de yüksek fiyattan alım sizi zarara uğratabilir. Bu yüzden kullandığınız borsada stop loss (zararı durdurma) yapabilirsiniz. Örneğin 10.000 dolardan 0.5 BTC yatırım yaptınız ve %10 düşmeyi göze alacak şekilde 9.000 dolara düştüğünde stop loss kullanırsanız otomatik olarak daha fazla düşse bile satışınız gerçekleşir ve zararınızı en aza indirebilirsiniz.
  • Altcoinler 2017 yılı sonrasında boğa piyasası ile birlikte onlarca kat değer kazandı. Örneğin takip ettiğim altcoinler arasında yer alan VIBE 2 doları aşarken şu anki fiyatı 0,01 dolar civarı. 2 yılda yaklaşık 200 kat birden düşüş yaşamış. Bu yüzden altcoinlerden para kazanmak istiyorsanız al-sat yapmanız gerekiyor.

Altcoin kelimesi Bitcoin’in alternatifi olan alternatif coin’den gelmektedir. Ancak piyasada bulunan yüzlerce coin BTC’nin alternatifi olmaya aday değil. Kripto para borsalarında listelenen altcoinlerin fiyatını belirleyen etmenler şu şekilde;

  • 1- Bitcoin fiyatının ani düşüşüyle altcoinlerin fiyatları daha da düşmektedir. Bu durumda satoshi olarak belirtilen BTC miktarımızda ciddi azalmalar olmaktadır.
  • 2- Bitcoin fiyatının ani artışıyla da altcoinlerin fiyatları düşmektedir.
  • 3- Altcoinlerin değer kazanması için BTC’nin mutlaka %1 civarı artış-azalış göstermesi gerekmektedir. Sabit kaldığı sürece altcoinlere yatırım artmakta ve değerleri hızlı bir şekilde yükselmektedir.
  • 4- Altcoinlerin değer kazanması/kaybetmesinde en büyük etmenlerin başında söz konusu coin ekibinin şeffaflığı, sürekli geliştirilebilir içerikler üretmesi gelmektedir. Yatırımcılarda “bu kripto paranın geleceği parlak” izleniminin oluşması fiyatını da olumlu yönde etkileyecektir.
  • 5- Devlet yetkilerinin olumlu/olumsuz konuşmaları da kripto paralarının değerini ciddi şekilde değiştirmekte. Örneğin kripto para piyasasının altın çağını yaşadığı 2018 yılından sonraki sert düşüşlerin bir nedeni de devlet yetkililerinin BTC’ye karşı olan olumsuz açıklamalarıydı. 2020 yılına gelindiğinde ülkelerin kripto paralara yaklaşımı da değişti. Şu an Türkiye’de dahil bir çok ülkenin merkez bankası kendi kripto parasını çıkarmak için düğmeye basmış durumda.

Kripto Paralara Yatırımı Cazip Hale Getiren Nedir?

  • 1- BTC ve altcoinlere yatırımı cazip hale getiren faktörlerden en önemlisi riskin büyük oluşudur. Çok kısa süre içinde al-sat yaparak veya portföyünüzde yatırımınızı bekleterek ciddi karlar elde edebilirsiniz. Borsa, döviz ve altın yatırımlarında bu kadar yüksek kar elde etme olasılığı çok azdır. Bu yüzden ülkemizde de kripto paralar ciddi yatırım almaktadır.
  • 2- Borsa ve internet bankacılığı kullanarak alım yapılabilecek Dolar, Euro, Sterlin, Gram Altın gibi yatırım araçlarının alım satımını her gün yapamazsınız. Yalnızca çalışma günlerinde 08.00-17.00 saatleri arasında (bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.) al-sat işlemi yapabilirsiniz. Mesai saatleri dışında al-sat makası çok yüksek olacağını için işlemlerinizi yalnızca 9-10 saatlik süreçte yapabiliyorsunuz. Oysa BTC borsası 365 gün 24 saat açık. Günün her saati yatırımınızı yapabilirsiniz.
  • Ulaşılabilirliği daha kolay olan döviz ve altın yatırımlarında “emir verme” ve “stop loss” işlemleri yapılmamakta. Aşırı artış ve azalışlarda maalesef kaybınız olabiliyor. Borsa İstanbul’da da satış emri verirken en fazla %10 fazlasına verebilme özelliği yine BTC borsasını önemli derecede cazip kılıyor.

Bitcoin Alırken Hangi Borsayı Kullanıyorum?

Bitcoin ve altcoin yatırımlarım için Binance borsasını kullanmaktayım. Mobil uygulamasının oluşunun yanında TL ile para yatırma ve çekme özelliklerinin eklenmesiyle aracı borsaları kullanmadan BTC, ETH, BCH, LTC veya güvendiğiniz altcoinlere yatırımınızı yapabilirsiniz.

https://www.binance.com/tr/register?ref=YZLO35M6 buradan Binance’a üye olarak işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Referans linkini kullanarak üye olan yatırımcıların al-sat işlemlerindeki komisyon oranları yarı yarıya düşecektir.

Hepinize bol kazançlar.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu