Özel Yurtlar

Muğla Özel Kız Yurtları & Apartları

Sıtkı Koçman Üniversitesi Muğla şehir merkezine 5 km uzaklıktaki Kötekli mahallesinde bulunmaktadır. Mahallenin tamamında üniversite öğrencileri ikamet ettiği için sosyal ortam gelişmiştir. Kafe, restoran, AVM, bankalar kısacası öğrencilerin ihtiyaç duyduğu her şey Kötekli’de mevcut. Muğla merkezde kalan öğrenciler de otobüs ve minibüsle 10-15 dakika arasında üniversiteye ulaşabilmektedir. Öğrencilerin büyük çoğunluğu Kötekli’de kalmakla birlikte bazı fakültelerin şehir merkezinde olması sebebiyle Muğla merkezde de öğrenciler barınmaktadır.

Şehir dışından Muğla’ya gelen öğrenciler için 4 farklı barınma seçeneği bulunuyor; KYK yurdu, özel yurt, apart ve öğrenci evi. Şimdi hep birlikte bu alternatifleri inceleyelim.

Muğla’da KYK yurdunda kalmanın artı ve eksileri

  • KYK kız ve erkek öğrenci yurtları Kötekli’de üniversiteye yürüme mesafesinde yer almaktadır. Bu yüzden ulaşım ücreti ödemezsiniz.
  • KYK yurtlarında devlet günlük 10 TL+ yemek yardımı yapmaktadır. Kahvaltı ve akşam yemeğinde bu sınırı aşarsanız 10 TL üzeri miktarı nakit olarak ödemeniz gerekmekte.
  • Muğla KYK yurt ücreti 2018 yılı itibariyle 1a80-250 TL arasında değişmektedir.
  • Yurtlarda internet, buzdolabı vardır.
  • Dezavantajı: Odalarda kalan kişi sayısının fazla olması (3-4 kişi), internetin yavaş olması, giriş-çıkış saatlerinin katı olması, kontenjan yetersizliği

Öğrenciler KYK yurtlarına başvuru yapsa da çıkmama ihtimali çok fazla. Bu yüzden Muğla merkez veya Kötekli’de bulunan özel yurtlara yönelmektedir.

Muğla’da özel yurtta kalmak
Kalacağınız yurdu seçmek sizin elinizde olduğu için özel yurtların avantajı çok fazladır. Bir kere içinize sinecek, oda arkadaşlarınızı seçebileceğiniz, yemekleri devlet yurtlarına göre nispeten daha iyi olan özel yurtların en büyük dezavantajı aylık oda ücretlerinin yüksek olmasıdır. Muğla’da özel yurt fiyatları aylık 600-1200 TL civarındadır. Bu fiyata yemek, elektrik, su, internet, ısınma dahildir. Muğla özel kız yurtları bağlantısını ziyaret ederek öğrenci odaklı yurt arama sitesi olan Yurt Rehberi sitesinden inceleme yapıp size en uygun olan yurda hemen kayıt olabilirsiniz.

Muğla’da apartta kalmak
Apart, Muğla’da genellikle üniversite öğrencilerinin barındığı, arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz genellikle faturaların ücrete dahil olduğu eşyalı dairelerdir. İçinde yatak odası, salon, mutfak, tuvalet/banyo, beyaz eşya ve ihtiyacınız olan eşyalar bulunmaktadır. Sıtkı Koçman Üniversitesi yakınlarında çok fazla apart bulunmakta. Özellikle kız öğrenci apartları kayıt döneminde hemen dolmaktadır. Bu yüzden hızlı davranmakta fayda var. Kötekli’de apart ücretleri her şey dahil 600-1000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Muğla’da öğrenci evinde kalmak
Zordur efendim. Ancak ayaklarınızın üzerinde durmayı öğretir. Maddi açıdan bakıldığında özel yurtlara nispeten bir artısının olduğunu söylemek güç. Zira depozito, 1 kira bedeli emlak ücreti, ev eşyası, ev kirası, mutfak gideri, elektrik-su-internet-doğalgaz faturaları ve beklenmeyen giderler öğrencilerin evde yaşamasını maddi açıdan zorlaştırmaktadır. Üstüne yemek yapma, temizlik gibi sorunları da var. Ancak 3-4 arkadaş birlikte çıkıldığında hem zevkli hem de maddi külfeti en aza indirmiş olursunuz. Burada değinmek istediğim bir konu var. En yakın arkadaşınızla dahi eve çıksanız anlaşamadığınız konular illaki olacaktır. Bu yüzden birlikte eve çıkılmadan önce görev paylaşımı, yasaklar konusunda ortak karar almanızı tavsiye ediyoruz.

Öğrenci odaklı yurt arama sitesi olan yurt.unibilgi.net sitesinden size en uygun kız & erkek özel yurt ve apartların detaylı incelemelerine göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu