Sınavlar

YGS’den Tercih Edilebilecek Gözde Meslekler

YGS’den Tercih Edilebilecek Gözde Meslekler

YGS sınavı bir aşama, yani LYS’ye geçişte bir eleme sınavı olduğu gibi aynı zamanda bir yerleştirme sınavıdır. Günümüzde meslek dallarının büyük bir çoğunluğu YGS – LYS sınavı ortalamaları üzerinden tercih almaktadır. Ancak sadece YGS sınavından tercih alan birçok bölümde bulunmaktadır.

Sınav sisteminin ilk sürecinde YGS üzerinden sadece 2 yıllık bölümlere tercih verilebilmekteydi. Ancak günümüz sisteminde YGS’den alan birçok meslek dalının süresi 4 yıllığa çıkartıldı. Aynı zamanda birçok popüler mesleğe de YGS puanıyla yerleşme imkanı sağlandı. İşte bu mesleklerden bazıları;

1) Fizyoterapi: Normalde MF-3 puanı ile alan bu bölüm, YGS üzerinde de tercih edilmesi mümkün olan bir bölüm haline gelmiştir. Normalde 2 yıllık bir bölüm iken geçtiğimiz seneki yasalarla birlikte öğrenim süresi 4 yıllığa çıkartılmıştır. YGS – 2 puanı ile tercih almaktadır. YGS veya LYS ile alan üniversiteler farklılık gösterebilmektedir.

2) Hemşirelik: Hem MF3 hem de YGS-2 puanı üzerinden tercih alabilen gözde mesleklerden bir tanesi olan bu bölüm, YGS üzerinden tercih edilmesi mümkün hale gelmiştir.

3) İlahiyat: YGS ile tercih yapılabilen en gözde mesleklerden bir tanesi olan ve MTOK gibi seçenekleri de olan bir bölümdür.

4) Anestezi: Sadece YGS – 2 puanı ile alım yapan YGS’ye özgü iş garantili bir meslek dalıdır.

5) Uluslararası Lojistik: TM – 1 puanı ile alım yapan bu bölüm, 2013 itibariyle YGS puanı üzerinde de tercih alan bölümler arasında girmiştir. Ancak her üniversite YGS puanı üzerinden öğrenci kabul etmemektedir.

6) Adalet: İki yıllık ancak iş garantili bir YGS ile tercih alan bir bölümüdür. Hukuk bölümü için sınavlı geçiş imkanı bulunan bu bölüme de yoğun bir rağbet vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu