Zabıta Memuru nasıl olunur?

0
5617

Zabıtaların belediyelerde görev yaptıklarını bilmeyen yoktur sanırım. Görevleri ise trafik ve işyeri denetiminden başlayarak halkın sağlığını ilgilendirecek konuların denetlenmesine varıncaya kadar bir çok alanda hizmet verirler. Birçok kişi zabıta olabilmek içinde belediyelerin kapılarını aşındırdıklarını biliyoruz. Dolayısıyla sizde bir zabıta memuru olmak istiyorsanız nasıl bir süreçten geçeceğinizi kısaca özetleyelim.

ZABITA MEMURU OLMANIN ŞARTLARI

  1. Eğer ki başka bir memuriyetten zabıtalığa geçmek istemiyorsanız o zaman yaşınızın 25 olması gerekir. Yani sınava giriş gününden itibaren 25 yaşını doldurmamış olmanızın gerekliliğini unutmamalısınız. Ancak başka bir kurumdan zabıta memurluğuna geçecekseniz burada yaş sınırınız 30’dur.
  2. Başvuru yapabilmeniz için eğitim düzeyinizin en az lise olması gerekir. Üniversite ya da yüksek lisans mezunu iseniz sizinde hakkınız olduğunu bilmelisiniz. Yalnızca ilköğretim mezunlarının zabıta olmasına izin verilmiyor.
  3. Zabıta olabilmek için boy sınırı vardır. Erkeklerde bu sınır 1,67 bayanlarda ise 1,60’dır. Kilonuzun da boyunuza orantılı olması gerekir.
  4. Zabıta memuru olmak için ilk yapmanız gereken şey KPSS başvurusu yapıp sınava girmek olmalıdır. Burada komisyonun belirlemiş olduğu Zabıta memurluğu KPSS taban puanı sonucunu mutlaka almanız gerekir.
  5. KPSS puanını yakaladıktan sonra belediyenin kadrolarına başvurunuzu yapabilirsiniz. Belediyeler çeşitli dönemlerde zabıta memuru alımları için kadrolar açacaklardır. Sizde çeşitli kaynaklardan belediyelerin iş ilanlarını takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

ZABITA MEMURLUĞU ALIMLARINI TAKİP EDECEĞİNİZ YERLER:

  • Belediyelerin resmi internet sitesi
  • İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi
  • Türkiye genelinde yayın yapan gazetelerin en az biri
  • Mahalli gazete

Zabıta memurluğu mülakat sınavında sorular komisyon tarafından hazırlanacak ve adaylara yöneltilecektir. Burada bir başkan ve de en az 2 üye bulunur bu ekip belediye başkanı tarafından belirlenir üyelerden bir tanesi zabıta görevi de yapmak durumundadır.

ZABITA MEMURU MAAŞLARI NE KADAR?

Zabıta maaşlarında ilk yıllarda ücret biraz düşük olacaktır. Bu nedenle de yeni göreve başlayan bir zabıta memuru yaklaşık olarak 2.050 TL civarında alır ancak bu maaş memur ve kademesine göre de değişeceğinden 2.800 TL’ ye kadar çıkacaktır.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim