Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik

0
4547

Gazi Üniversitesi-İletişim Fakültesi Gazetecilik

     Ankara, başkent olmasının da getirdiği resmiyetiyle ün kazanmış bir şehirdir. Kışları deniz havasına alışmış insanlar için bir kat daha fazla çekilmezdir. Ankara her ne kadar gece kulüpleriyle ünlü olsa da üniversiteliler için gece hayatı nerdeyse hiç yoktur. Üniversitelilerin canı sıkıldığında buluşma noktası Kızılay’dır. Kızılay alışveriş merkezleri, kafeleri, resmi kurumlarıyla Ankara’nın kalbi gibidir.

     Üniversiteyi kazandıktan sonra Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurdum. Yedek 2700. sırada olmama rağmen 2 ay içinde devlet yurdu çıktı. Devlet yurdunda kalmaya hak kazanana kadar Emek’te Özel Müjde Kız Öğrenci Yurdunda barındım. Özel yurtta 4 kişilik odada kalıp ayda 550 lira ücret ödüyordum. Kaldığım yurt Emek ve Bahçelievler civarındaki en uygun ücretli yurttu.( yurtlar genellikle 600-1000 lira civarındaydı.)Bu yurtta 2 ay kaldıktan sonra KYK  Beştepe Kız Öğrenci Yurdu’na geçtim. Devlet yurdu 12 katlı her katta 8 tuvalet  16 oda var her odada en az 4 en fazla 12 kişi kalmaktadır. Kaldığım yurt Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve İletişim Fakültesi’ne yürüyerek 5 Gazi Üniversitesi Tıp ve İİBF’ye yürüyerek 10 dakikadır. Yurdumun aylık ücreti 110 lira buna sabah kahvaltısı 2,20 akşam yemeği 4,50  lira yemek fişleri de dahildir.

     Fakültemiz AŞTİ otobüs terminalinin ve metrosunun hemen yanında bulunmaktadır. Bu yüzden ulaşım sorunu yoktur.Fakülte 3 katlı küçük bir binadır. Bahçesi neredeyse yoktur. Okulumuz sosyal etkinlik bakımından biraz eksiktir. Fakültenin içinde bir kantin ve bir yemekhane bulunmaktadır. Küçük bir okul olduğu için neredeyse herkes birbirini tanır ve kolayca arkadaşlık kurulabilmektedir.

     Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri hazırlık görmüyor. Dersleri İngilizce değil tamamı Türkçe’dir.

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölümü 1.sınıfta gördüğümüz dersler;

İktisada Giriş:
Ders iktisadın temel kavramlarını içermektedir.İlgi çekicidir ve dersin hocası Mısra Tuğ Sözer ders işleyişiyle ve öğrencilere yaklaşımıyla  sevilen hocalarımızdandır.

Siyaset Bilimi: Ders Münci Kapani’nin Politika Bilimine Giriş kitabından işlenmektedir.Politikanın basite indirgenmiş şekilde ele alınmıştır.Ders herkesin bilmesi gereken konuları içerir.

İngilizce: English For Life kitabından ders işlenmektedir. Lisede görülen İngilizceden çok çok basit bir derstir. 40+37’nin İngilizcesi, saatlerin İngilizce sorulur. Oldukça basittir fakat sınıf yükseldikçe dersin zorluğu da artmaktadır.

Türk Dili: Türk dili dersi hocam
ız özellikle dili kullanırken yaptığımız yanlışları göstermekte ve buna çok özen göstermektedir. Geleceğin  gazetecileri olarak bizim bilmemiz gereken birçok şeyi anlatır.

Anayasa Hukuku: Mehmet Yüksel tarafından işlenmektedir.Derste güncel konular ele alınmaktadır.

Siyasi Tarih: Siyasi tarih dersi öğrenciyi zorlayan bir derstir.Ders Prof. Nilgün Gürkan Pazarcı tarafından ciddi bir şekilde ele alınır.Vize ve final yazılı şeklindedir.

Sosyoloji: Sosyoloji dersi Mehmet Yüksel’le eğlenceli bir şekilde geçer. Sınavları da sorumlu olduğumuz konuları bir kere okuyarak bile geçebileceğimiz seviyededir.

Enformatik: Bilgisayar dersidir. Yoklama alınmaz. 1-2 ödev verir hoca, yaparsan yüksek notla yapmazsan orta bi notla geçilen bir ders.

Hukukun Temel Kavramları: Dersin hocalığını Mehmet Yüksel yapmaktadır. Konu sıkıcıdır fakat Mehmet hocayla dersin nasıl geçtiğini anlamazsınız yoklama almaz. Kemal Gözler’in Hukukun Temel Kavramları kitabından dersi takip etmekteyiz. Hukuki terimleri ezberleme dersi de diyebilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun olduktan sonra ne olabilirim ?

Gazetecilik bölümünden mezun olduktan sonra kamu veya özel TV ve gazetelerde muhabirlik, haber spikerli
ği, editörlük vb. daha doğrusu iletişim alanında her türlü sektörde kendini geliştirdiğin takdirde iş bulabilirsin.

 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim