Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi

0
5346

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Puan Türü: TM-2
Başarı Sırası: 12.800 ( Tam Burslu )
Başarı Sırası: 20.300 ( %50 Burslu )
En Küçük Puan: 436.000 ( Tam Burslu )   ||| 429.000 (%50 Burslu)
Bu bilgiler 2013 ÖSYM verilerinden alınmıştır.

İzmir Ege Bölgesinin en büyük, ülkemizin 3. büyük şehridir. İklimi kışın ılık yazın aşırı sıcaktır. Öğrenciler için yaşanılacak belki de ülkemizdeki en uygun şehirdir. Gezilecek, görülecek birçok tarihi ve turistik mekana sahiptir. Kısacası gelen insanların sıkılmadığı yaşayan insanların ayrılmak istemediği ve ayrıldıktan sonra kopamadığı Türkiye’nin en yaşanılabilir şehridir.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bornova semtinde bulunmaktadır. Fakültenin yerleşkesi Bölge metro istasyonunun hemen karşısında bulunmaktadır. Ulaşım olanakları çok geniştir. Okula yakın yerler genelde zengin muhiti olduğu için 3+1 evler 800-900 TL civarındadır. Fakat Bornova Merkez, Evka-4 mahallesinde evler daha ucuzdur.

Fakülte ana kampüs içinde bulunduğundan büyük bir bahçeye sahiptir. Büyük bir kütüphaneye sahiptir. Yemekhane ve 2 ayrı kafe ile birlikte kantin de bulunmaktadır. Langırt, playstation gibi öğrencilerin eğlenebileceği olanağa da sahiptir. Ayrıca fakültemizde büyük bir spor salonu vardır.
Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi hakkında daha detaylı bilgi almak için
http://www.facebook.com/yasaruni.hukuktoplulugu sayfasına mesaj atabilirsiniz.

     Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin hazırlık sınıfı vardır. Bizim bölümümüz için muafiyet sınavında geçme notu 50’dir. Geçme notunun altında kalan öğrenciler 1 sene Yaşar Üniversitesi’nin Alsancak’taki hazırlık okulunda öğrenim görmektedir. Her bölümün muafiyet sınavında geçme notu farklıdır.

1.sınıfta aldığımız dersler aşağıdaki gibidir.

Medeni Hukuka Giriş Ve Kişiler Hukuku: Dersin hocası Şeref Ertaş’tır ve kapsamı geniş olduğu için birinci sınıfın en zor dersi denilebilir. Hukuka alışmak için ilk evre olduğundan öğrenciler zorlanabilir.

Anayasa Hukuku: Dersin hocası Fevzi Demir’dir. Genellikle öğrencilerin sevdiği bir hoca olduğu için ders zevkli geçer. Öğrencilerin kolay geçtiği ve sevdiği bir ders denilebilir.

Atatürk İlke ve İnkılapları: Kolay bir derstir, arkadaşlarınızdan ya da Ege fotokopiden alacağınız notlarla dersi geçebilirsiniz.

Türk Dili: Ders kolaydır fakat notlara çalışmadan gireceğiniz bir sınav aynı zamanda sizi çok zorlayabilir.

English For Lawyers: Fakültemizin Amerikalı başarılı hocası David Brody’nin verdiği ve devamı olan aynı zamanda devam zorunluluğuna dikkat edilmesi gereken bir derstir. Hukuki terimleri İngiliz ve Amerikan karşılığını anlatıldığı derstir.

Hukuka Giriş: Birinci sınıfın en sevilen hocalarından Ünal Narmanlıoğlu’nun verdiği derstir. Kalması en zor olan derstir. Ayrıca devama dikkat edilmesi gereken bir derstir.

Aile Hukuku: Medeni hukuk dalında olduğu için mi bilinmez ama birinci sınıfın en zor ikinci dersidir. Ayşe Havutçu dersin hocalığını yapmaktadır.

Uygarlık Tarihi: Dersin hocalığını Jale Karakaş yapmaktadır. En zor seçmeli ders denilebilir. Derste kalan öğrenci sayısı bir hayli fazladır.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra ne olabilirim ?

Bölümümüzden mezun olduktan sonra HSYK’nın düzenlediği sınavlarda başarılı olursanız ve mülakatı geçerseniz hakim veya savcı olabilirsiniz. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın düzenlediği kaymakamlık sınavından iyi bir puan alırsanız kaymakam; veya bir hukuk firmasında ya da özel olarak avukatlık yapabilirsiniz. Devlette veya özel sektörde hukuki danışmanlık yapabilirsiniz.Yüksek lisans ve doktora eğitiminin ardında akademisyenlik de seçenekleriniz arasındadır.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin yıllık ücreti 2013 yılı itibariyle 16.000 TL’dir.

 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim