B Grubu Kadroları Hakkında Bilgiler

0
3390

B Grubu Kadroları Hakkında Bilgiler

B grubu kadrolar, A grubu kadroların dışında kalan bütün kadrolardır. B grubu kadrolarda atamalar ÖSYM tarafından yapılmaktadır. ÖSYM, atama takvimini kurumlardan gelen ihtiyaçlar doğrultusunda yapar. Kurumlar ihtiyaçlarına ilişkin bilgileri ÖSYM ile paylaşmakta ve belirli bir atama takvimi belirlenmektedir.

B grubu kadroların ilk atamaları ÖSYM sınav sonuçları açıklandıktan sonra genellikle kasım ayında başlamaktadır. Net bir atama takvimi olmasa da kasım ve haziran gibi dönemlerde atama yapılmakta, aynı zamanda kurumların gereksinimleri doğrultusunda diğer aylarda da atama yapılabilmektedir.

B grubu atamalarda atanan adaylar farklı bir sınava daha tabi tutulmazlar. Tek başına KPSS’den aldıkları puanlar atanmaları için yeterlidir. Mülakat tarzında farklı bir elemeye daha tabi tutulmazlar.

B grubu adaylar içerisinde genelde lisans mezunlarının atanma olasılıkları daha yüksek olmakla birlikte ortaöğretim ve önlisans mezunu adaylar için de atamalar yapılmaktadır. 2014 yılında yapılan KPSS’de lisans mezunu olarak B grubu sınavına katılan aday sayısı 1.177.697 ‘dir. Önlisans sınavına katılan adaylar 827.233, ortaöğretim sınavına katılan adayların sayısı da 1.828.041’dir.

B GRUBU KADROLAR İÇİN TERCİHLER NASIL ALINMAKTADIR?

KPSS/1 ile önlisans ve ortaöğretim mezunları için yapılacak olan KPSS/2 sonuçlarının açıklanmasından sonra B grubu kadrolar için ÖSYM tarafından bir tercih kılavuzu yayınlanmaktadır. Bu kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait B grubu kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alır. Kamu kurumu ve kuruluşlarına alınacak personelde 657 sayısı devlet memurları kanununun 48. maddesinde yer alan askerlik, sağlık, suç durumu, yaş ve cinsiyet gibi genel ve özel şartlar aranabilir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet