Kpss

Hangi kurumlar YDS puanı istemektedir?

Hangi kurumlar YDS puanı istemektedir?

YDS sınavı yılda iki kez ilkbahar ve son bahar dönemlerinde yapılan, sadece İngilizce değil, Almanca, İtalyanca ve Fransızca dillerinden de sınav soruları soran bir sitemdir. Ayrıca son dönemde ÖSYM’ nin aldığı bir karar ile yılın her ayı E-YDS ile online sınav yapılmaktadır. YDS SINAVINDA 80 soru sorulmakta, her soru 1,25 puan ile çarpılmakta ve 4 yanlış 1doğruyu götürür gibi bir şart olmamaktadır.

Peki, hangi kurumlar YDS puanı istemektedir?

1* Üniversiteler yüksek lisans ve doktora başvuruları için adaylardan YDS puanı istemektedir. Bu puan genellikle 50 – 75 arası olup üniversiteler arası farklılık göstermektedir. Ayrıca üniversiteler ÖYP kapsamında öğretim görevlisi yetiştirme programı için YDS puanı istemektedirler.

2* Özel, katılım ve kamu bankaları bazı iş başvurularında başvuru yapan adaylardan YDS dil puanı istemektedirler.

3* Tüm Bakanlıklar, Kitler ve Özerk Kamu kurumlarında Uzmanlık ve Uzman yardımcılığı kadrolarına başvurularda YDS yabancı dil puanı istenmektedir.

4* BOTAŞ, TPAO, EPDK, SPK, BDDK, TKDK, YPK, TRT, TPE, TSE ve RTÜK gibi üst kurullar ve özerk kurumlar personel alımında adaylardan ( mühendis, iletme mezunu, sosyal bilimler mezunu, siyasal bilimler mezunu, hukuk mezunu ) YDS dil puanı istemektedir.

5* Belediyeler ve İl özel idareleri uzman ve uzman yardımcılıkları kadrolarına personel alımında adaylardan YDS dil puanı istemektedirler.

6* BOTAŞ, TPAO, EPDK, SPK, BDDK, TKDK, YPK, TRT, TPE, TSE ve RTÜK gibi üst kurulları, Tüm Bakanlıklar, Genel Müdürlükleri, Enstitüler, Belediyeler ve İl Özel idareleri Müfettiş ve Müfettiş Yardımcısı Kadrolarına giriş sınavlarında adalardan YDS dil puanı istemektedirler.

7* Bazı Kurum, Kuruluş, Genel Müdürlük, Kit, Bakanlık, Üt Kurullar ve Belediyelerde daire başkanlıkları ve daha üst kadrolar içi YDS dil puanı istenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu