Bölüm Tanıtımları

İktisat Bölüm Tanıtımı

İktisat kıt kaynaklarla sonsuz ihtiyaçların karşılama bilimidir. Bu noktada iktisat bölümü tüm ülkelerin refaha kavuşması açısından büyük önem arz etmektedir. Kalifiyeli, ülke ekonomisine yön verecek iktisatçıların yetişmesi için üniversitelerin öğrencilere vereceği eğitim çok önemlidir. Ne yazık ki dünyanın en iyi ekonomisine sahip ülkelerde prestijli bir bölüm olan ekonomi ülkemizde işsizler ordusuna eleman yetiştiren bir program olarak görülüyor.

Türkiye’de vakıf ve devlet üniversitelerin tamamına yakınında iktisat bölümü var. Bu da her yıl on binlerce mezun anlamına geliyor. Şöyle ki Boğaziçi İktisat bölümü taban puanı 550 puan iken Iğdır, Bayburt, Siirt Üniversitelerine 240 puanla girilebilmekte. İİBF mezunu olduğum için daha gerçekçi yorum yapabiliyorum. Bu sebeple lütfen yazacaklarımı dikkatlice okuyunuz. Üniversite okumak için bu bölümü okuyacaksanız 4 yılın sonunda kazancınız yalnızca diploma olacaktır. Bu da hayata 4 yıl geç atılmanıza ve iş, evlilik gibi önem arz eden konuları ertelemenize sebep olacaktır. Ancak bir hayaliniz varsa ve bu hayale ulaşmak için iktisat bölümü okumanız gerekiyorsa kesinlikle iktisat programı okumanızı tavsiye ediyorum. Zira iktisat mezunları bakanlıklarda müfettiş, uzman, denetmen, idari hakim-savcı, kaymakam ve devlet memuru olabilir. Bunun için 2 ve 3. sınıftan itibaren hayallerinize odaklanmalı ve ona göre çalışma planı yapmalısınız.

İktisat bölümü hangi puan türünden alım yapıyor?
İktisat bölümü TM puan türünden alım yapmaktadır.

İktisat bölümü taban puanları
İktisat taban puanları bağlantısına tıklayarak bir önceki yılın taban puanlarını tablo şeklinde görüntüleyebilirsiniz.

İktisat bölümü zor mu?
İktisat, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi veya İktisat Fakültesi bünyesinde bulunan bir lisans programıdır. Bu fakültelerde var olan bölümleri irdelediğimiz zaman İktisat bölümünün en zor bölüm olduğunu söylemek mümkün. Ancak mezuniyet sonrası KPSS’de en avantajlı bölüm İktisattır. Zira maliye, muhasebe, hukuk ve iktisat testlerinin önemli olduğu A Grubu sınavında iktisat mezunları iktisat ve maliye testlerinden diğer İİBF mezunu adaylara göre daha iyi netler yapmaktadır.

İktisat bölümünde hangi dersler göreceğiz?
İlk yıl İİBF bölümlerinin tamamında genellikle ortak dersler okutulmaktadır. Bunlar siyaset bilimi, iktisada giriş, anayasa hukuku, hukukun temel kavramları, sosyoloji gibi derslerdir. 2.sınıftan itibaren alan dersleri yoğunlaşmakta ve öğrenciler mezun olana kadar mikro iktisat, makro iktisat, Türkiye ekonomisi, istatistik, uluslararası iktisat, para-banka-kredi, iktisadi düşünceler tarihi ile birlikte bazı hukuk derslerini görecektir.

İktisat bölümünün bulunduğu en iyi üniversiteler

 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Bilkent Üniversitesi
 • ODTÜ
 • İstanbul Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi

İktisat bölümü iş olanakları

 • Kaymakam olabilirsiniz. Her yıl yaklaşık 100 kişilik kaymakam alımı yapılmakta. Sınavı 4 katı aday kazanmakta ve kazanan adaylar mülakata tabi tutulmaktadır. Kaymakamlık sınavı yalnızca Ankara’da yapılmakta ve sınav klasik. Sınava yaklaşık 20 bin aday katılıyor.
 • İdari hakim olabilirsiniz. Ancak ciddi emek isteyen bir meslek. Zira yıllık 200 kadar idari hakim alınıyor ve İİBF mezunlara sadece %20 kontenjan ayrılmış durumda.
 • KPSS A Grubuna girerek müfettiş yardımcısı, uzman yardımcısı, denetmen yardımcısı olabilirsiniz.
 • KPSS Lisans sınavına girerek çift senelerde B kadro memur olabilirsiniz.
 • Yüksek Lisans yaparak akademik kariyer hedefleyebilir ve akademisyen olabilirsiniz.
 • Özel sektörde yönetici pozisyonunda görev yapabilirsiniz.

İİBF bölümlerinin hangisi bana göre? sorusuna yanıt arıyorsanız lütfen İİBF veya SBF okumalı mıyım? başlıklı yazımızı okuyunuz. Zorluk kolaylık, sözel-sayısal mantık gibi kriterlerden hangisi size uygun öncelikle bunun mukayesesini yapmalısınız.

Kafanıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Başarılar.

DİĞER İİBF BÖLÜMLERİNİ İNCELEYİN

Kamu yönetimi bölümü tanıtımı
Uluslararası İlişkiler bölümü tanıtımı
Maliye bölümü tanıtımı
İktisat bölümü tanıtımı
İşletme bölümü tanıtımı
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü tanıtımı
Ekonometri bölümü tanıtımı

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hedibe merhaba,

  Ben katkısı olacağını düşünmüyorum. KPSS düşünüyorsanız hele hiç katkısı olmayacaktır. Maalesef İİBF, SBF gibi fakültede yer alan bölümleri okuyacaksanız Ankara ve İstanbul’daki öncü üniversiteleri tercih etmelisiniz. Bu gerçeği göz ardı etmeyin. Bugün 400 binin üzerinde İİBF mezununun işsiz olduğu söyleniyor.

  İktisat okumak yerine iş odaklı düşünün. Bir an önce nasıl işe girebilirim bunun hesabını yapın. Başarılar dilerim.

 2. İyi günler ben Harran üniversitesinde maliye birinci sınıfı bu yıl bu yıl bitirdim .Bu yıl açıktan çift anadal olarak iktisat bölümünü okumayı düşünüyorum .Maliye bölümümle ilgili bana katkı sağlayacağını düşünüyorum bu konuda sizin de görüşünüz nedir bana önereceğinix bir şey var mı bunun gerçekten bana katkısı olur mu?Kariyerim benim için gerçekten çok önemli cevabınızı bekliyorum .Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu