Bölüm Tanıtımları

Kamu Yönetimi Bölüm Tanıtımı

Kamu yönetimi öğrencilerin idari, siyasi ve hukuki konularda uygulamalı bilgi edinmesi ve yönetim bilimi alanındaki tarihsel gelişmeleri takip ederek değerlendirme yapabilme becerisini kazanmasını sağlayan lisans programıdır. Bölüm 4 yıllıktır ancak Ankara Üniversitesi, ODTÜ, Hacı Bayram Veli gibi bazı üniversitelerde hazırlık sınıfı da bulunmaktadır. Kamu yönetimi, genellikle üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) bölümü olarak eğitim vermektedir. Ancak bu bölüm İstanbul ve Ankara Üniversitesi gibi bazı üniversitelerde Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyesinde bulunmaktadır. Kamu yönetimi bölümünün Siyasal Bilgiler Fakültesi veya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde bulunmasının hiçbir farkı bulunmamaktadır.

Kamu yönetimi bölümünün üniversite bazında farkı eğitim kalitesi ve yabancı dil eğitimidir. Örneğin ODTÜ’de bu bölüm %100 İngilizce iken Hacettepe, Ankara Üniversitesi ve Hacı Bayram Veli Üniversitesinde %30 İngilizcedir. İngilizce’den kasıt şudur: Örneğin üniversitede yıl içinde alacağınız Yönetim Bilimi, Siyaset Bilimi, İktisada Giriş, Türk Siyasal Hayatı gibi derslerin eğitimi İngilizce olarak verilmektedir. Bu sebeple dile yatkınlığı olmayan öğrencilerin üniversite seçimi yaparken iyi araştırması ve Türkçe bölümü seçmelerini tavsiye ediyoruz.

Kamu Yönetimi Taban Puanları

Kamu yönetimi taban puanları veya Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi taban puanları bağlantılarına tıklayarak en güncel taban puanlara ulaşabilirsiniz.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ile farkı nedir?
Değerli arkadaşlar Kamu Yönetimi ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü arasında hiçbir fark yoktur. Her iki bölüm mezunu da mezuniyet sonrası süreçte aynı değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Aslını söylemek gerekirse Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü kulağa daha hoş ve daha prestijli gelmekte. Bunun dışında bölümlerin bir farkı yok. Her iki bölümde de benzer eğitim verilmektedir.

Kamu Yönetimi bölümünü İngilizce okumanın artıları nelerdir?
ODTÜ, Hacı Bayram Veli, Ankara, Hacettepe gibi Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde kamu yönetimi bölümü İngilizce eğitim vermektedir. ODTÜ’de %100 İngilizce eğitim verilirken Hacı Bayram Veli, Ankara ve Hacettepe gibi üniversitelerde %30 İngilizce eğitim verilmektedir. İngilizce eğitim veren bu üniversitelerden mezun olan adayların KPSS A Grubu, özel şirketler ve akademik kariyer alanlarında bir adım önde olduklarını söylemek mümkün. Şöyle ki Dışişleri Bakanlığı, bazı müfettiş yardımcılığı kadroları, TİKA, Merkez Bankası gibi Türkiye’nin en iyi kurumlarında memur olabilmek için YDS’den 70+ puan almanız gerekmektedir. Yine özelde iş başvurusu yaparken dikkat edilen en önemli konu yabancı dildir. Akademik kariyer düşünenlerinse kesinlikle YÖK-DİL veya YDS’den üniversitelerin istedikleri taban puanı almaları gerekiyor. Kısacası yabancı dili iyi olan bir kamu yönetimi mezununun diğer mezunlara nazaran çok daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Kamu Yönetimi bölümü zor mu?
Hayır. Hatta İİBF veya SBF’nin en kolay bölümü denilebilir. Sözel ağırlıklı lisans programında anayasa hukuku, medeni hukuk, borçlar hukuku, idari yargı, idare hukuku, ceza hukuku, siyaset bilimi, kamu maliyesi, Türk siyasal hayatı, yönetim bilimi, iktisat, Türkiye ekonomisi, siyaset sosyolojisi, çevre hukuku, kentleşme gibi temel ders bulunmaktadır.

Kamu Yönetimi ve KPSS
Kamu yönetimi mezunları hem KPSS A Grubu hem de B grubu sınavına girebilmektedir. B grubu diye bilinen sınav KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavıdır. Sınavda alan dersi olmadığı için bölümün bir artı veya eksisi yoktur. KPSS A Grubu sınavı ise İİBF mezunlarının gözde mesleklere giriş yapabileceği en önemli sınavdır. Hukuk, Maliye, Muhasebe, İktisat gibi temel ve zor derslerin bulunduğu A Grubu sınavı çok ciddi emek ve disiplin isteyen bir sınavdır. Her yıl 100 binin üzerinde aday bu sınava girmektedir. Müfettiş, denetmen ve uzmanlık gibi üst düzey kadrolara memur olmak isteyen adayları zorlu bir süreç bekliyor. KPSS’den yüksek puan almak sonrasında kurum sınavı, mülakat ve bu süre zarfında sabırla ders çalışmak gerekiyor. P3 puanıyla alım yapan kurumlar başlıklı yazıdan da B grubunda çalışabileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Toparlamak gerekirse kamu yönetimi mezunlarının KPSS A Grubunda dezavantajı bulunuyor. Zira sınavın en önemli iki dersi olan iktisat ve muhasebeye dair çok az bilgi öğretiliyor. A Grubu düşünen adayların daha çok iktisat ve maliye bölümlerini okumalarını tavsiye ediyoruz.

Kamu yönetimi bölümünün bulunduğu en iyi üniversiteler
Kamu yönetimi alanında en iyi üniversiteler sıralaması yabancı dil, LYS puanı, KPSS başarısı gibi farklı kriterlere göre değerlendirmek daha doğru olur. LYS puanına göre bu alanda en yüksek puanlı üniversiteler ODTÜ – Ankara Üniversitesi – Hacettepe – İstanbul Üniversitesi – AHBVÜ – Ege – Dokuz Eylül – Marmara şeklinde sıralanıyor. Ancak bu başarı için bir ölçüt değil. Kamu yönetimi mezunu olarak en iyi üniversiteler kriterini KPSS başarısına göre değerlendirmekte fayda var. Zira ODTÜ mezunları genelde özel sektöre yöneliyor. Ankara – İstanbul – AHBVÜ – Ege – Dokuz Eylül – Marmara üniversitesinden mezun olan adaylar A Grubu sınavında diğer üniversitelere nazaran daha başarılı.

Kamu yönetimi iş olanakları

  • Kaymakam olabilirsiniz. Her yıl yaklaşık 100 kişilik kaymakam alımı yapılmakta. Sınavı 4 katı aday kazanmakta ve kazanan adaylar mülakata tabi tutulmaktadır. Kaymakamlık sınavı yalnızca Ankara’da yapılmakta ve sınav klasik. Sınava yaklaşık 20 bin aday katılıyor.
  • İdari hakim olabilirsiniz. Ancak ciddi emek isteyen bir meslek. Zira yıllık 200 kadar idari hakim alınıyor ve İİBF mezunlara sadece %20 kontenjan ayrılmış durumda.
  • KPSS A Grubuna girerek müfettiş yardımcısı, uzman yardımcısı, denetmen yardımcısı olabilirsiniz.
  • KPSS Lisans sınavına girerek çift senelerde B kadro memur olabilirsiniz.
  • Yüksek Lisans yaparak akademik kariyer hedefleyebilir ve akademisyen olabilirsiniz.
  • Özel sektörde yönetici pozisyonunda görev yapabilirsiniz.

İİBF okumalı mıyım? başlık yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Böylece hangi bölümü okumanız gerektiğiyle ilgili net bilgiye sahip olabilirsiniz.

DİĞER İİBF BÖLÜMLERİNİ İNCELEYİN

Kamu yönetimi bölümü tanıtımı
Uluslararası İlişkiler bölümü tanıtımı
Maliye bölümü tanıtımı
İktisat bölümü tanıtımı
İşletme bölümü tanıtımı
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü tanıtımı
Ekonometri bölümü tanıtımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu