KPSS kalkarsa ne olur?

0
3414

KPSS kalkarsa ne olur?

KPSS ( Kamu personeli seçme sınavı ), ilk olarak 2001 yılında uygulanmaya konulan, tüm kamu kurumlarının ihtiyacı olan, mühendis, uzman, avukat ve yardımcı hizmetler dâhil personelin eşit şartlarda merkezi atama ile kurumlara yerleştirilmesinde kriter olarak her kesimin kabul gördüğü bir sınavdır.

          Kurumlar personel ihtiyacı için ÖSYM’ ye liste verirler ve ÖSYM bu liste doğrultusunda ilana çıkar. İlanda yapılan başvurularda herksin KPSS puanı esas alınarak yerleştirme yapılır. Merkezi atama ile yapılan yerleştirme oldukça adil ve uygulanabilir bir durumdur.

Peki, KPSS kalkarsa ne olur?

1* KPSS kalkarsa kurumlara personel alımında usulsüzlükler, torpiller ve haksızlıklar olur. KPSS nin kalkması personeli merkezi atama ile değil, kurumların kendi belirledikleri şartlara göre alması mümkün olur. Kurumlar da kendi personel alımında mülakat ve sözlü sınav yapma isteği ile şüphe uyandıracak birçok seçim yapabilir.

2* KPSS Van üniversitesi mezunu bir Makine Mühendisi ile ODTÜ Makine Mühendisi bir adayı kurumlar nezdinde eşit şartlarda değerlendirip aldıkları KPSS puanı ile değerlendirmektedir. Örneğin 93 alan Van Üniversitesi Makine Mühendisi 92 alan ODTÜ mezunun önündedir. Ancak KPSS kalktığında kurumlar mülakat yaparken tercihini ODTÜ mezunundan yana kullanarak ilk andan itibaren yanlı bir tutum sergileyecektir.

3* KPSS sınavı ile kamu personeli olmaya aday insanlar daha adil bir yarışta olmanın verdiği bilinç ile kamuya bir güven ile yaklaşmaktadır. KPPS kalkarsa bu güven sarsılacaktır.

4* KPSS sınavı ile taşrada yetişmiş bir çiftçi çocuğu ile İstanbul’un göbeğinde yetişmiş bir kozmopolit ailenin çocuğu kamu önünde eşit olup aynı kamu kurumunda aynı şartlarda daha adil hizmet etme ve çalışma imkânı bulacaktır.

5* KPSS kalkarsa liyakat usulü yöneticiler yerine sadakat usulü yöneticiler kamu kurumlarında görev alacaktır.

KPSS kalkarsa mevcut sistem çökecek, üstün körü personel alımları zirve yapacaktır.

 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim