Kpss

Müfettiş ve Müfettiş Yardımcısı Kadrolarına Nasıl Girilir?

Müfettiş ve müfettiş yardımcı kadrolarına nasıl girilir?

Müfettiş veya müfettiş yardımcılığı kadroları ilgili kurumların Teftiş Dairesi Başkanlığı veya Teftiş Dairesi Biriminde çalıştırılmak üzere istihdam edilmektedir. Müfettiş yardımcılığı kadrosuna giren bir personel 3 yıl çalıştıktan sonra uygun sicil notu var ise direk olarak müfettişlik kadrolarına atanır. Müfettiş ve müfettiş yardımcıları kurumların yaptıkları ihale, yapım, müşteri hizmetler, alım, satım gibi tüm işlemlerini ve personeli denetleyerek yıl için ve yılsonu raporlar düzenlerler.

Peki, Müfettiş ve müfettiş yardımcı kadrolarına nasıl girilir?

1* Öncelikle müfettiş veya müfettiş yardımcı kadrolarına girmek için mutlaka 4 yıllık bir fakülte mezunu olmak gerekir. Ancak bölüm fark etmeksizin, hukuk, mühendislik, işletme ve iktisadi birimler, eğitim ve siyasal bilimler fakültesi mezunlarının tamamı müfettiş ve müfettiş yardımcı kadrolarına gerekli şartları sağladığında girebilmektedirler.

2* Müfettiş ve müfettiş yardımcısı kadrolarına girebilmek için kesinlikle KPSS lisans puanı olması gereklidir. Bazı kurumlar KPSS P3 puanı ile personel alırken bazı kurum ve kuruluşlar KPSS sınavında işletme, maliye, muhasebe, İngilizce ve istatistik gibi A grubu oturumlara girme şartı ile hesaplanan KPSS P37, KPPS P5, KPSS P4 gibi puan türleri ile müfettiş ve müfettiş yardımcılıkları kadrolarına personel alır.

3* İngilizce şartı ve YDS puanı birçok kurum ve kuruluşta aranmasına karşın bazı kamu kurumları müfettiş ve müfettiş yardımcılıkları için personel alımında İngilizce veya başka bir YDS dil puanı istememektedir.

4* Müfettiş ve müfettiş yardımcısı kadrosuna merkezi atama ile değil kurumun kendi alım ilanı ile başvurulur. Başvuru sonrası gerekli kriteri sağlayan ihtiyaç sayısının 3 katı kadar kişi sıralama ile mülakata davet edilir. Yazılı sınav veya sözlü mülakat sonrası oluşturulacak sıralama puanı ile ihtiyaç duyulan personel alımı ve yedek sayısı belirlenir. Asil müfettiş ve müfettiş yardımcısı adayı başvurmaz ise ilk yedek aday asilliğe yükselir ve kuruma girmeye hak kazanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu