Öğretmenlikte Hizmet Bölgeleri Ne Demektir?

0
3851

Öğretmenlikte atamalarında 1. 2. ve 3. Hizmet Bölgeleri Ne Demektir?

Öğretmenlik atamalarında tercih edilen okulların farklı hizmet bölgeleri ve alanları bulunmaktadır. Bu bölgeleri MEB atama dönemi içerisinde MEB sitesinden yayınlanmaktadır. Adaylar üç bölge 6 farklı alana yayılan okulları çok iyi incelemeleri gerekmektedir. Hizmet bölgelerinde bu şekilde bir ayrıma gidilmesinin temel nedeni bölgeler arası çalışma, barınma, sosyal ve ekonomik farklılıklardır. Bu durumdan dolayı da ülkemizde öğretmenler için üç farklı hizmet bölgesi 6 hizmet alanı oluşturulmuştur.

Bu hizmet bölgeleri her yıl değişen şartlar nedeniyle yenilenmektedir. Her hizmet bölgesinde öğretmenlerin yıllık olarak aldıkları hizmet puanları da değişmektedir. 4-5-6. hizmet alanındaki okullarda çalışan öğretmenler 3-7 yıl arasında çalışmak zorundadırlar. Bu yerler zorunlu hizmet bölgeleridir ve buralarda öğretmenlerin zorunlu olarak çalışmaları gereken süre ortadan kalkar.

4-5-6 hizmet alanındaki okullarda çalışan erkek adaylar için de öğretmen askerlik yapma olanağı bulunmaktadır. 4-5-6 hizmet alanındaki okullarda çalışan öğretmenlerin aldıkları hizmet puanları 1. ve 2. hizmet bölgesinden daha fazladır. Adaylar burada hizmet sürelerini tamamladıktan sonra topladıkları hizmet puanlarına göre atama isteyebilirler.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet