Kpss

Sayısal mantık soruları nasıl çözülür?

Sayısal mantık soruları nasıl çözülür?

Sayısal soruları genellikle matematik ve geometriyi içeren ancak YGS ve Orta öğretim sınavlarında fizik ve kimya sorularında da gerekli olan sayısal bilgi ile çözülecek sorulardır. KPSS sınavında lise, ön lisans ve lisans kategorilerinde ayrı sınav ve ayrı soru sayı ve cinsleri ile sayısal mantık sorularının çözülmesi adayların birisini üstünlük sağlayacağı anlamına gelecektir.

Peki, sayısal mantık soruları nasıl çözülür?

1* Sayısal mantık soruları her türden soru olabilir. Örneğin problemler, fonksiyonlar, geometri soruları, üslü sayılar, köklü sayılar gibi matematiğin her konusunda karşımıza çıkabilir. Öncelikle sorunun son satırında yer alan altı çizili veya siyah bold ile işaretlenmiş sorudan ne istenildiğini vurgulayan kısım dikkatle incelenmelidir. Soru ne istiyor?

2* Sayısal mantık sorularının çözümünde soru da verilenleri bir kenara soruda istenilenleri de ayrı bir kenara yazarak eldeki veriler dikkatle sınıflandırılmalıdır.

3* Sayısal mantık soruları nasıl çözülür sorusuna verilecek en büyük cevaplardan birisi, sayılarla aranızın iyi olması, sayıların çarpma, bölme ve toplama çıkarma işlemlerine hâkim olmalı, sayısal ifadelerin ( çarpma, üssünü alma, fonksiyonunu alma, doğal sayılar, rasyonel sayılar ) ne anlama geldiğini iyi bilmelisiniz.

4* Sayısal mantık sorularını çözerken çok iyi gözlemlemeli, şekillerin anlamlarını bilmeli, beyin jimnastiği yapmalısınız.

5* Binlerce farklı sayısal mantık soruları olacağı için, mutlaka sınavlara çok iyi hazırlanmalı farklı kaynaklardan sayısal mantık soruları çözülmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu