Devlet Yurtları

Ankara Hacı Ömer Sabancı Kız Yurdu

Ankara Sabancı Kız Yurdu Tanıtımı

Aslında bu yurt Ankara’da Konya yolunu kullanan herkesin dikkatini çekmiştir. Çünkü “Sabancı Yurdu” asıl adından ziyade “Kız Kulesi” olarak adlandırılır. Ankara’nın Kız Kulesi de denilirse yeridir. Bence oradan geçen her üniversite öğrencisi, özellikle Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsünde derslikleri bulunan her öğrenci, bu yurtta kalmak için iç geçirmiştir. Çünkü kampüsün bir kapısından çıkıyorsun iki adım sonra bizim Sabancı Yurdu (Kız Kulesi). Birisi size Ankara’nın “Kız Kulesi” nerede diye sorarsa rahatlıkla “Beşevler” cevabını verebilirsiniz.

Adından bu kadar çok bahsetmişken 28 katlı olduğunu da söyleyelim ki adına da layık olduğu anlaşılmış olsun. Böyle olması mimarisiyle dikkat çekmesine ve görenlerin merak ettiği ve kız yurdu dendiğinde şaşırdığı bir yerdir. Ayrıca gece camdan izlenen Anıtkabir ve Ankara manzarası da paha biçilemez.

Dış mimarisinden laf etmişken biraz da içine yavaş yavaş girerek sizlere yurt hakkında kısa bir bilgi sunmuş olalım. İçeriye girişler parmak izi sayesinde gerçekleşiyor ve parmak izinizi okuttuğunuzda ekranda resminiz ve bilgileriniz çıkıyor.

Buraya kadar her şey güzel… Dışı seni yakar içi beni cinsinden olan yurdun odaları sekiz kişiliktir. Odaların çoğu çok dar ve öğrencinin en çok ihtiyacı olan araçlardan biri olan priz sıkıntısı vardır. Odaların bazılarında banyo var fakat bazılarında yok. Olmayanlar banyo kısımlarını kullanıyor. Odaların temizliğinin kullanımı ise tabii ki oda arkadaşlarınla anlaşıp anlaşamamana göre değişiyor.

Daha çok Gazi Üniversitesi ve Hacı Bayram Veli Üniveristesi öğrencilerinin kullanımına açılan yurdun kapasitesi 1.104’tür. Odaların küçük olması ders çalışmaya uygun olmadığından özel olarak hazırlanmış etüt odaları vardır. 200 kişilik çalışma ve okuma odaları, kütüphane, televizyon odası, kantin, kırtasiye, yemekhane, kafeterya kısacası dışarıya çıkmadan karşılanabilecek pek çok alan bulunmaktadır.

Yurtta barınan öğrenciler için uygun fiyatlarda yemek ve barınma ihtiyaçları mevcuttur.  Ayrıca satranç, güreş, basketbol, voleybol gibi alanlarda sosyal faaliyetler de etkin bir şekilde yapılmaktadır.

Yurt, KYK’ya bağlı olduğu için fiyatları çok uygundur. Yurt fiyatı aylık ortalama 220-260 TL arasıdır. Günlük kahvaltı ve akşam yemeği için devlet yemek yardımı yapmakta. Ayrıca üniversitelere, otobüs ve metro duraklarına yakın mesafededir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

Bu kapanacak 7 saniye