Devlet Yurtları

Çubuk Ulubey KYK Erkek Öğrenci Yurdu Tanıtımı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi – Esenboğa Külliyesi öğrencileri, KYK’ya bağlı yurtlarda kalmak istedikleri takdirde erkek öğrencilere çıkan yurt: Çubuk Ulubey KYK Erkek Öğrenci Yurdu olmaktadır. Bu yazımızda sizleri bu yurt hakkında bilgilendirmek istiyoruz. 

Çubuk Ulubey KYK Erkek Öğrenci Yurdu Çubuk İlçe merkezinde, Cengiz Topel Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Bulunduğu konumu Çubuk’un göbeği olarak tasvir etsek yanlış olmaz. Yurdun önünde otobüs durağı var; 487 numaralı hattı kullanarak hem ego hem de beyaz otobüslerle şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz, şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 75 dakika sürüyor, uzak olduğunu belirtmekte fayda var. Ama okula da aynı şekilde yakın bulunuyor, aynı duraktan 15 dakikada bir geçen dolmuşlarla ortalama 20 dakika gibi kısa bir sürede okulda oluyorsunuz. Yurt eskiden lojmanmış, bu yüzden yurttan çok eve benzediğini içeri girer girmez fark ediyorsunuz. Katlara girdiğinizde ortadan ikiye bölündüğünü görüyorsunuz. Yani, eski haliyle bir katta iki daire var ve dairelere ait odalar yurt odalarına çevrilmiş. Her bir dairede üç oda, bir alaturka tuvalet, bir banyo ve eskiden mutfak olarak kullanılan ancak yurda çevrildiğinde çamaşır kurutma odası olarak kullanılmaya başlanılan bir oda var.

Bir dairede en fazla 8 kişi kalıyor. Odalar yeterince geniş, genellikle 2 ve 3 kişilik, odalarda herkesin kendine ait dolabı ve çalışma masası var. Katlardaki popülasyon düşük olduğu için odanızda rahat bir şekilde ders çalışabiliyorsunuz. Yurdun en güzel yanı yurttaki personel; temizlik görevlilerinden tutun yemekhane çalışanlarına, memurlara, yurt müdürüne kadar herkes son derece samimi ve hoşgörülü. Bahsetmeden geçmek olmaz, bazı odaların balkonu var; balkonlar çok geniş ve bahar aylarında güzel aktiviteler gerçekleştirebiliyorsunuz. Odalar her gün sabah saatlerinde temizlik görevlileri tarafından temizleniyor, haklarını vermek lazım kendi evlerini temizliyormuş gibi titizlikle çalışıyorlar. 

Tabi konu KYK yurdu olunca yemekler hakkında konuşmazsak olmaz. Kredi Yurtlar Kurumu size her gün için bir kahvaltı bir de yemek hakkı veriyor. Haklarınızı o gün kullanmazsanız, ertesi günlere devretme gibi bir durum söz konusu değil. Ulubey KYK sabah kahvaltılarında çeşit bakımından size fazlasıyla seçenek sunuyor. Poğaçalar, simitler, zeytin ve peynir çeşitleri, reçeller, ballar, tost seçenekleri ve alman pastası seçim yapmanızı bir hayli zorlaştırıyor. “Ben hepsinden istiyorum (!)” derseniz; istediğinizden istediğiniz kadar alıp fiyat farkı da ödeyebiliyorsunuz. Yemek hakkınızda ise çorbanın ardından 2 veya 3 çeşit ana yemek karşınıza çıkıyor, yanında pilav, bulgur, makarna, salata, tatlı ve aklımıza gelmeyen birçok çeşit yiyecek bulabiliyorsunuz. Yemekler genel olarak beklenenin aksine lezzetli oluyor. Yemekhane personeli hanımefendiler çok anlayışlı ve tüm öğrencileri anne sıcaklığıyla karşılıyorlar. Eğer ben doymuyorum, yemeğe ekstra para da vermek istemiyorum diyorsanız sizlere ufak bir tüyo: Yemek hakkınızı yemek saatinin son zamanlarında kullanın, artan yemek her türlü çöpe gideceğinden istediğiniz yemekten istediğiniz kadar veriyorlar ve fiyat farkı istemiyorlar. 

Biraz da sosyal hayattan bahsedecek olursak yurt içerisinde, mevcut alandan kaynaklı olarak sosyal bir imkan bulunmuyor. Ancak yurttan dışarı adım attığınız anda Çubuktaki en popüler kafe karşınızda duruyor; diğer tarafında market, çaprazında yürüyüş yolu ile sosyalleşmeniz için birden fazla seçeneğiniz oluyor. Çubuktaki yerli halk kafe kültürüne pek sahip değil, o yüzden kafelerde genellikle sizinle aynı üniversitede okuyan öğrencilerle vakit geçiriyorsunuz; yani kendi yaş grubunuzla aynı ortamda bulunduğunuz için kendinizi daha rahat hissediyorsunuz.

Yurda son giriş saatleri 22.30-23.00 olarak dönemsel değişime uğruyor. Gece başka bir yerde kalacaksanız gündüz izin almanız gerekiyor, aksi bir durumda hakkınızda tutanak tutuluyor. Aksi bir durumda sıkıntı yaşamamanız için her yerde olduğu gibi burada da idareyle aranızı iyi tutmakta yarar var. Zaten son derece anlayışlı ve güler yüzlü olan idari personel, ısrarla ters gitmediğiniz sürece sizlere ellerinden gelen her türlü kolaylığı sağlayacaklardır.

Özetle, Çubuk Ulubey KYK Erkek Öğrenci Yurdu merkeze uzaklığı dışında herhangi bir olumsuzluk barındırmıyor. Artıları bir hayli fazla olan yurt, tüm unsurlarıyla öğrencileri yeterince mutlu ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu