Yüksek lisans ve doktora tazminatı var mıdır?

1
3708

Yüksek lisans ve doktora tazminatı var mıdır?

Lisans mezunu olan on binlerce üniversiteli akademik kariyer, üniversitelerde öğretim görevlisi olma, çalıştığı kurumlarda yükselme ve idealist bir düşünce ile yüksek lisans ( master ) ve doktora yapmaktadırlar. Ayrıca yüksek lisans ve doktora yaparak çalıştıkları özel ve kamu kurumlarında maaşlarına ek olarak kademe ve derece artırma buna ilaveten yüksek lisans ve doktora tazminatı almayı hak kazanırlar.

Yüksek lisans ve doktora tazminatı için bir takım kritik sorular aklınıza gelebilir?

1* Yüksek lisans ve doktora tazminatı kamu kurumlarında, özel şirketlerde, özel ve kamu bankalarında, Kamuya ait KİT’ lerde, büyük holdinglerde belirlenen fiyatlarda maaşa ek olarak verilmektedir.

2* Yüksek lisans ve doktora tazminatı sadece 1 defa değil her ay maaşa ek olarak verilmektedir.

3* Yüksek lisans ve doktora tazminatı bazı yerlerde maaşa ek gösterge ile bazı kurumlarda ise kademe ve derece ilerlemesi ile verilmektedir.

4* Yüksek lisans ve doktora tazminatı almak için bölüm farkı ve ayrıcalığı bulunmamakta olup her yüksek lisans ve doktora mezunları bu tazminatı almaya hak kazanırlar.

5* Yüksek lisans veya doktorayı kendi bölümünüz dışında yaparaktan yüksek lisans ve doktora tazminatı alabilirsiniz. Örneği Mühendislik Fakültesi mezunu birisi İşletme veya sosyal bilimler enstitüsü ana bilim dalından bir bölümde yüksek lisans veya doktora yaparak ta yüksek lisans ve doktora tazminatını almayı hak kazanırlar.

6* Yüksek lisans ve doktora tazminatı sadece bir ay veya yıl ile sınırlı olmayıp emekli oluncaya kadar ödenmektedir.

Yüksek lisans ve doktora tazminatını almak için mezuniyet belgenizi veya geçici mezuniyet çıkış belgenizi bir dikekçe ile çalıştığınız özel veya kamu kurum ve kuruluşa vermeniz yeterli olacaktır. İşleme alınan dilekçeniz bir sonraki ay maaşınıza yansıyacak ve maaş bordronuzda yüksek lisans ve doktora tazminatı olarak görülecektir.

 

 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim