Kpss

Sözel mantık soruları nasıl çözülür?

Sözel mantık soruları nasıl çözülür?

Sayısal mantık sorularında sayısalcıların rahatlıkla çözebildiği ancak sözelcilerin zorlandığı bir durum söz konusudur. Ancak sözle mantık sorularında hem sayısalcılar hem de sözelciler hemen hemen aynı seviyede sorulara yaklaşım ve çözüm konusunda etkilidirler. Sözel mantık sorularının çözümünde önemli olan okunan paragrafın, soru içeriğinin veya dil bilgisi konusunun iyi anlaşılması gerekmektedir.

Peki,Sözel mantık soruları nasıl çözülür?

1* Sözel mantık soruları, paragraf, boşluk doldurmaca tarzı olabilir. Bu tip mantık sorularının çözümü için genellikle bol kitap okumalı okuduğunuzu kolayca anlayacak kapasitede olmalısınız.

2* Sözel mantık soruları çözülürken tıpkı sayısal sorularında olduğu gibi istenilen şeye dikkat edilmeli, verilenler ve istenilenler bir arada düşünülmelidir.

3* Sözel mantık soruları dil bilgisi ve edebiyat soruları tarzında olabilir. Bu tip soruları çözerken fil, özne, tümleç, sesli harf gibi edebiyat terimlerinin çok iyi bilinmesi ve verilen cümledeki kelimelerin iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

4* Sözel mantık soruları çözülürken okuduğunuz soruyu gerçek hayata uyarlama, yaşanmış bir olayda geçen söz ve kelime olarak algılama sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır.

5* Sözel mantık soruları çözümlerinde farklı kaynaklardan farklı sorular çözmeli, özellikle yanlış yapılan sözel mantık sorularındaki yanlışlıklar iyi analiz edilmelidir.

6* Sözel mantık soruları çözerken mutlaka soruların altı siyah kalemle çizilerek önemli kısımlar vurgulanmalıdır.

7* Sözel mantık soruları çözerken bazı sorularda cevap şıklarından hareket edilmeli, özellikle büyük paragraflık sorularda şıklar tek tek kontrol edilerek sözle mantık sorularının çözümleri aranmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu